Zasady bezpiecznej zimowej jazdy – wskazówki od policji i zagrożenie wysokimi mandatami

Zasady bezpiecznej zimowej jazdy – wskazówki od policji i zagrożenie wysokimi mandatami

Okres zimowy jest niewątpliwie czasem pełnym wyzwań dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Intensywne śnieżyce, mroźne temperatury, oblodzenie, a nawet nagłe ocieplenie, mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Ta sytuacja dotyczy nie tylko kierowców, ale także pieszych. Policja przekazuje kilka sugestii, jak zaradzić trudnym warunkom i apeluje o rozwagę.

Zima przybyła do nas, zasypując nas gęstym śniegiem i mrozem praktycznie w całym kraju już na samym początku grudnia. Taka aura jednocześnie zapowiada malownicze widoki, ale również poważne problemy dla kierowców. W związku z tym, policja wzywa do szczególnej ostrożności na drodze i oferuje kilka rad dla wszystkich uczestników ruchu.

Najistotniejsze wskazówki dla kierowców podane przez policję to przede wszystkim dbałość o stan techniczny pojazdu. Niezbędne jest codzienne sprawdzanie poziomu płynów eksploatacyjnych, sezonowy przegląd hamulców, kontrola działania świateł i – co najważniejsze – zaopatrzenie auta w zimowe opony z należytym, głębokim bieżnikiem. Pomimo braku w Polskim prawie przepisu karzącego za brak zimowych opon, jazda na letnich w zimie jest po prostu nieodpowiedzialna i ryzykowna.

Funkcjonariusze podkreślają również, że niezwykle ważne jest śledzenie prognozy pogody na następny dzień, aby być przygotowanym na różne sytuacje i nie spieszyć się podczas skomplikowanych warunków. Znacznie bezpieczniej jest wcześniej wstać i przygotować auto do drogi (odśnieżyć lub odskrobać), niż jechać w pośpiechu podczas opadów śniegu. Policja przypomina także, że niewłaściwe odśnieżenie auta niesie ze sobą ryzyko wysokiego mandatu, ponieważ stwarza to zagrożenie dla bezpieczeństwa.