Te auta najczęściej mają kręcone liczniki. Jestem pewna, że się zdziwisz!

Te auta najczęściej mają kręcone liczniki. Jestem pewna, że się zdziwisz!
fot. unsplash.com

Każdy z nas słyszał te historie- Niemiec płakał jak sprzedawał, a tak naprawdę, silnik ma przejechane o kilkadziesiąt tysięcy kilometrów więcej. Choć sam proces jest nielegalny, to niestety, aby więcej zarobić, handlarze i pośrednicy chwytają się każdego sposobu, aby więcej zarobić. Jakie samochody najczęściej mogą mieć cofany przebieg?

Segment premium

BMW M5 to auto, które ma najczęściej cofany licznik. Według nieoficjalnych danych szacuje się, że ponad jedna trzecia tych aut ma potencjalnie zaniżony przebieg. Tu zadziałały prawa rynku – model ten jest ogromny popyt, a sam model jest rzadki i do tego drogi. Patrząc na zestawienie firmy CarVertical, niemieckie marki zajmują ponad połowę tej listy!

Najczęściej sfałszowane

Jak wspomniano, na pierwszym miejscu jest BMW M5. Na kolejnych pozycjach znalazły się:

  • BMW serii 7
  • Subaru Outback
  • BMW 6 Series
  • Audi A8

Eksperci dodają, że cofnięcie licznika w przypadku tych modeli generuje największe zyski dla sprzedawcy. Takie, po które aż żal nie sięgnąć. Jednak wszystko ma swoją cenę. W tej sprawie również szykują się zmiany w Kodeksie Karnym.

Rozsądnie z rocznikami

Obecnie najczęściej cofane są liczniki samochodów z lat 2006-2016. Rzadko są to samochody z klasy ekonomicznej, bo tu cena nie jest warta aż takiego ryzyka. Przerażające jest to, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy z takim nielegalnym procederem mogło się spotkać ponad 16 procent aut dostępnych na rynku.

Jeżeli więc znalazłeś samochód swoich marzeń, ale przebieg jest podejrzanie niski, nie wierz w zapewnienia sprzedawcy. Lepiej rzetelnie prześledź jego historię w dostępnych dokumentach, w tym również elektronicznych. A w przypadku dalszych pytań, nie wahaj się jechać do stacji kontroli pojazdów lub zaprzyjaźnionego mechanika. Niech spojrzy na to fachowym okiem i doradzi. Bo nie warto przepłacać za samochody z przekręconym licznikiem.