Parowanie szyb w samochodzie. Jak tego uniknąć?

Parowanie szyb w samochodzie. Jak tego uniknąć?
fot. unsplash.com

Za oknem zimowa aura w deszczowej lub mroźnej odsłonie nie ułatwia nam poruszania się po drogach. Prócz codziennego skrobania szyby, musimy się jeszcze mierzyć z ich ciągłym parowaniem. Wystarczy jednak zastosować kilka zasad, a pożegnamy parowanie szyb na zawsze!

Dobrze umyj szyby

Wiadomo, gdy jesteśmy na myjni samoobsługowej, to solidna porcja piany leci również na szyby. Jednak w tym przypadku musisz postarać się bardziej. Umyj zatem szyby dodatkowo, zwykłym płynem jakim myjesz okna czy lustra w domu. Zrób to zarówno od zewnątrz jak i wewnątrz. Zdziwisz się, jak pozornie czyste szyby mogą być faktycznie brudne. Usunięcie tłustego nalotu na szkle ma jeszcze jedną wartość dodaną – dzięki temu przestaną ci parować szyby.

Używaj klimatyzacji

O ile włączenie klimatyzatora latem wydaje się logiczne, o tyle zimą już nie do końca. I tak jak latem chcemy ochłodzić wnętrze samochodu, tak wpuśćmy pęd powietrza również zimą. Dzięki temu będziemy mieć kolejny czynnik, który wyeliminuje wilgoć z samochodu. Dlatego nie wahaj się włączyć klimy, nawet, jeżeli będzie się to wiązało z minimalnie mniejszym spalaniem.

Zobacz filtr kabinowy

Po pierwsze, jeżeli nie zrobiono tego w przeciągu ostatniego roku, zdecydowanie warto zrobić to teraz. Po drugie, brud, wilgoć i resztki liści jakie mogą się w nim znaleźć, wpływają również na wilgoć we wnętrzu samochodu. Nie obawiaj się również samego procesu wymiany, bo zwykle jest to kilka prostych czynności, które zrobisz bez pomocy mechanika. Instrukcja jak to wykonać, jest zwykle dołączana do opakowania nowego filtra powietrza.

W aucie musi być sucho!

Sezon jesienno zimowy to czas, w którym w samochodzie może być bardzo wilgotno. Wchodzimy w mokrych butach, często wnosząc do wnętrza śnieg. Jeżeli jeździmy głównie na krótkich trasach, samochód nie zdąży się rozgrzać. W efekcie może w nim zacząć zalegać wilgoć. Usunięcie jej może być skomplikowane, jednak używając dedykowanych skraplaczy, poradzisz sobie z tym bez problemu. Możesz również położyć grube warstwy gazet codziennych pod dywaniki, do bagażnika i na tylną kanapę. Zmieniaj je co jakiś czas.

Posprzątaj samochód

Zabrzmi to kuriozalnie, ale za wilgoć auta może odpowiadać również bałagan. Postaraj się więc raz na dwa tygodnie posprzątać samochód i go odkurzyć. Dzięki temu nie będzie tam zalegającego piasku, kurzu czy starych chusteczek. To wszystko może kumulować wilgoć, więc warto się tego pozbyć w pierwszej kolejności.