Czy znasz wszystkie zasady dotyczące jazdy w tunelu? Oto małe przypomnienie!

Czy znasz wszystkie zasady dotyczące jazdy w tunelu? Oto małe przypomnienie!
fot. unsplash.com

Tunel to specyficzna przestrzeń do jazdy samochodem Każdy wypadek a nawet mała kolizja może skutkować ogromnym zagrożeniem dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Przemieszczając się w tym obszarze, musisz pamiętać o zakazie odnośnie pewnych manewrów. Jakich?

Wypatruj znaku!

O tym, że wjeżdżasz w tunel, powinien poinformować cię znak drogowy D-37. W przypadku gdy go nie ma, przejeżdżasz nie przez tunel a szerszy wiadukt. Jeżeli tunel jest dłuższy niż 500 metrów, pod znakiem informującym o jego początku, znajduje się tabliczka podająca jego długość.

Zachowaj odstęp

Poza obszarem zabudowanym, obowiązuje przepis nakazujący zachowanie minimalnego odstępu między pojazdami. Samochód osobowy musi dostosować co najmniej 50 metrowy odstęp do drugiego pojazdu. W tunelu rzecz ma się trochę inaczej. Jeżeli jedziesz pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t lub autobusem, musisz zachować odstęp 50 m. Większe pojazdy muszą pamiętać o odstępie 80 m.

Gdy w tunelu tworzy się korek, odstęp od pojazdu znajdującego się przed nami musi wynosić minimum 5 metrów. Warto pamietać o tym dla własnego bezpieczeństwa. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że podjeżdżanie zbyt blisko rury wydechowej pojazdu znajdującego się przed nami może skończyć się zaczadzeniem.

O tym zapomnij w tunelu

Przede wszystkim absolutnie zakazane jest cofanie i zawracanie. Nie można tam również zatrzymywać się, aby wypuścić pasażera lub też sięgnąć do bagażnika. Rzeczą oczywistą jest fakt, że zatrzymujemy się w stanie wyższej konieczności, jaką jest chociażby korek drogowy.

Włącz światła!

To jeden z najbardziej niejasnych przepisów w polskim Kodeksie Drogowym. Teoretycznie, kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Jednak w czasie od świtu do zmierzchu, w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, może używać świateł do jazdy dziennej. Czyli?

W tunelu jest dozwolone używanie świateł do jazdy dziennej, a co za tym idzie, nie świecą się tylne światła pozycyjne. W konsekwencji możemy nie zauważyć samochodu, który jedzie przed nami w tunelu. Dlatego tak ważne jest, aby w tunelu jeździć zawsze na światłach mijania. Dla własnego bezpieczeństwa.