Czy warto jeszcze tankować LPG? Analitycy nie pozostawiają złudzeń!

Czy warto jeszcze tankować LPG? Analitycy nie pozostawiają złudzeń!
fot. unsplash.com

Ceny paliw powyżej 6 zł zaczęły być już normą. Niekoniecznie akceptowalną, jednak od tego niestety już nie uciekniemy. Co jednak z LPG? Kiedyś była to najtańsza forma eksploatacji samochodu, jednak obecnie, cena za autogaz również zaskakuje. I nie do końca już się opłaca…

Koszt gazu równa się benzynie?

Na pierwszy rzut oka, to jakieś bzdury. Ceny paliw zaskakują nas każdego dnia. Wszak benzyna jest wciąż średnio dwa razy droższa niż LPG. Jednak, jeżeli przyjrzysz się lepiej i weźmiesz do ręki kalkulator, wszystko stanie się jasne.

Jazda na gazie jest o wiele droższa, niż myśli większość z nas. A wszystko to przez fakt, że silnik zużywa, lub jak kto woli, spala, o wiele więcej gazu niż benzyny. Różnica sięga nawet 30 procent. Tankowanie autogazem miało sens, gdy ten naprawdę był tani. Teraz jednak, nie jest już tak różowo. I generalnie tankując LPG kosztowo wyrównujesz się z posiadaczami benzyniaków.

Drogie LPG

Na tym nie koniec jednak wielbicieli samochodów z autogazem. Do rocznej eksploatacji musisz dołączyć również coroczny i obowiązkowy przegląd auta z instalacją, który obecnie kosztuje 162 zł. Dla porównania, właściciele benzyniaków płacą „tylko” 99zł. Do tego szybsze zużycie rożnych podzespołów w aucie – czyli świec zapłonowych, przewodów wysokiego napięcia i innych. Dolicz jeszcze większe ryzyko kosztownych usterek – głowicy silnika i innych.

Nadzieja, że będzie taniej
Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami rządu, podatek na benzynę i olej napędowy ma być zmniejszony, aby tym samym paliwo kosztowało mniej. A co z LPG? Nikt o tym nic nie mówi i niewiele wskazuje, aby ceny autogazu poszły w dół. Wysokie ceny LPG to problem dla mieszkańców i taksówkarzy. Niestety, w obecnych czasach, montaż instalacji LPG przestaje się już opłacać. I tankowanie autogazu również.