Nowe tablice rejestracyjne w największych polskich miastach. Gdzie zobaczysz je w pierwszej kolejności?

Nowe tablice rejestracyjne w największych polskich miastach. Gdzie zobaczysz je w pierwszej kolejności?
fot. unsplash.com

Kierowcy poruszający się w Krakowie, Poznaniu czy Wrocławiu mogą jako pierwsi zobaczyć nowe tablice rejestracyjne. Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronach internetowych tych miast, są już samochody z nietypowymi jak na przyjęte standardy, kombinacjami cyfr i liter.

Jak było dawniej?

Praktyka przyjęta w większości miast jest prosta — na tablicy rejestracyjnej znajdują się jedna, dwie lub trzy litery informujące kolejno o konkretnym województwie, mieście na prawach powiatu albo powiecie. Wyjątkiem jest tu miasto stołeczne Warszawa, gdzie po literce „W”, kolejna litera oznacza dzielnicę.

Nowe tablice rejestracyjne — co się zmienia?

Poznań, Wrocław i Kraków były pierwszymi miastami, gdzie numery i kombinacje liczbowo- literowe, po prostu się skończyły. Dlatego też uruchomiono nowe kombinacje, aby sprostać wymaganiom coraz to nowych kupowanych samochodów.

Zobacz również: Masz w samochodzie radio? Uważaj, bo możesz dostać mandat!

Na wrocławskich ulicach można będzie spotkać auta z tablicami rejestracyjnymi z wyróżnikiem DX i kolejnymi pięcioma cyframi. Dotychczas można było spotkać je tylko w przypadku motocykli. Nieco inaczej jest w Krakowie. Gdy skończyła się pula kombinacji KR, wprowadzono nowe litery, a mianowicie KK. Problem Poznania skończył się w momencie, gdy dołożono pierwsze litery PY. Specjaliści sądzą, że taka zmiana daje stabilność tablic rejestracyjnych na około dwadzieścia lat.

Więcej nowości motoryzacyjnych znajdziesz na tuningowo.pl