Jeżeli masz radio w samochodzie, uważaj na kary! Mogą być bardzo dotkliwe…

Jeżeli masz radio w samochodzie, uważaj na kary! Mogą być bardzo dotkliwe…
fot. unsplash.com

Odbiornik radiowy jest montowany jako standard w prawie każdym samochodzie osobowym i dostawczym. Przyjemnie jest jechać i jednocześnie słuchać wiadomości drogowych czy każdych innych. Jednak używając radia, musisz pamiętać o opłaceniu…abonamentu!

Kto jest zwolniony?

Z opłat za korzystanie z radia w samochodzie są zwolnieni wszyscy ci, którzy opłacają abonament radiowy w swoim gospodarstwie domowym. Z założeniem rzecz jasna, że samochodu używają w celach prywatnych. Jeżeli jest to samochód firmowy, konieczność zapłacenia abonamentu radiowego spada na pracodawcę. Nowe stawki dotyczące abonamentu to 8,70 zł za miesiąc. W skali roku daje to całkiem niezłą sumę.

Zobacz również: Rekordowe mandaty za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu!

Tu prawo działa wstecz

Jeżeli samochód posiadasz przez wiele lat i nie płaciłeś abonamentu radiowego, to kara naliczy się od czasu, gdy posiadasz dany samochód. W tym przypadku prawo działa wstecz. Dodatkowo, jeżeli nie zapłaci się abonamentu, to mogą zostać naliczone kary 30 krotnie większe niż zwyczajnie.

Kwestią sporną pozostaje fakt udowodnienia, że kierujący pojazdem słucha radia. Może korzystać z odbiornika w celu słuchania płyt CD albo też podłączenia do serwisu streamingowego. Policja nie ma obowiązku przy rutynowej kontroli sprawdzać, czy właściciel pojazdu ma zapłacony abonament i póki co, taka sytuacja raczej nie będzie mieć miejsca.

Więcej informacji ekonomicznych znajdziesz na portalu bezpodatku.pl