Lista samochodów niekompatybilnych z nowym paliwem E10 – kto nie może korzystać z nowej benzyny od 10.02.2024

Lista samochodów niekompatybilnych z nowym paliwem E10 – kto nie może korzystać z nowej benzyny od 10.02.2024

Z początkiem 2024 roku, na stacjach paliw w Polsce, pojawi się nowa benzyna o nazwie E10, która ma zastąpić dotychczasową „95”. Wśród korzyści płynących z jej wprowadzenia jest przede wszystkim ochrona środowiska, jednak należy zwrócić uwagę, że nie wszystkie pojazdy będą mogły z niej korzystać. W tym opracowaniu przedstawiamy listę aut, które nie są kompatybilne z tym nowym typem paliwa i wyjaśniamy, jak sprawdzić, czy twój samochód będzie mógł tankować E10.

Ponadto omawiamy czym dokładnie jest E10. Jest to temat, który pojawia się w dyskusji od kilku lat. Nowe paliwo zawiera większą ilość biokomponentów zgodnie z unijnymi przepisami dotyczącymi składu paliw ropopochodnych. Bioetanol dodawany do benzyny jest produkowany z biomasy (takiej jak zboże, ziemniaki, buraki cukrowe, kukurydza), natomiast do oleju napędowego dodaje się estry kwasów tłuszczowych, które oferowane są jako biodiesel. Ilość biododatków, które trafiają do paliwa, reguluje tzw. Narodowy Cel Wskaźnikowy.

Ważne jest zrozumienie, że mimo licznych korzyści nowego paliwa E10, nie wszystkie silniki będą mogły z niego korzystać bez szkód. W naszej galerii zdjęć znajduje się lista najpopularniejszych marek samochodów, które nie są kompatybilne z E10.

Chociaż sprzedaż paliw z dodatkiem biokomponentów jest prowadzona po niższych cenach, aby promować ekologię i zachęcać kierowców do wyboru paliwa o lepszym składzie dla środowiska, temat ten budzi kontrowersje. Mimo obniżenia kosztów paliwa, następuje wzrost cen żywności. Tym niemniej, rosnący popyt na zboża i rośliny oleiste ze względu na ich wykorzystanie w produkcji paliwa cieszy rolników.