Zmiany w przepisach dotyczące rejestracji samochodu. Koniecznie zobacz, czy Ciebie dotyczą!

Zmiany w przepisach dotyczące rejestracji samochodu. Koniecznie zobacz, czy Ciebie dotyczą!
fot. unsplash.com

Obecnie jest tak, że jeżeli kupujesz samochód używany, zarejestrowany w Polsce, to musisz go ponownie rejestrować i zakładać nowe tablice rejestracyjne. Od 31.01.2022 zmieni się procedura. Czy na lepsze?

Mniejsze opłaty, więcej korzyści

Co robi każdy, kto kupuje samochód? Musi iść do właściwego urzędu i go tam zarejestrować. Dopiero po otrzymaniu stosownych dokumentów, może jeździć nowym autem na normalnych zasadach. W praktyce to:

  • 85 zł za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybie
  • 13,50 zł za pozwolenie czasowe
  • 75 zł za wydanie karty pojazdu, gdy ten jest rejestrowany po raz pierwszy. 

W praktyce więc to całkiem spory wydatek. Po zmianach, na pierwszy rzut oka czeka nas mniej papierologii.

Zakup auta po 31.01.2022

Gdy po tym czasie dokonamy zakupu samochodu z drugiej ręki i ten będzie miał tablicę rejestracyjną w dobrym stanie, nie musimy jej wymieniać. Znaczy to mniej więcej tyle, że kupując samochód w Gdańsku, a mieszkając w Krakowie, będzie można jeździć na popularnych blatach z początkiem „GD”. Nie oznacza to jednak, że w dowodzie rejestracyjnym będzie poprzedni właściciel.

Podczas wizyty we właściwym urzędzie, trzeba będzie dokonać tzw. Delegalizacji dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Jeżeli wierzyć zapewnieniom ustawodawcy, cała procedura administracyjna będzie skrócona do maksimum i o wiele tańsza. 

Samochody zza granicy

W przypadku pojazdów prowadzanych zza granicy rzecz jasna nie jest możliwe, aby jeździć na tablicach rejestracyjnych z Holandii czy Niemiec. Sprzedawca będzie więc obowiązany zarejestrować samochód w Polsce, a potem dopiero go sprzedać. Wtedy nowy nabywca nie musi już zmieniać nowo nadanych polskich tablic rejestracyjnych.