Zaskakujące wyniki raportu Otomoto. Co drugie auto do sprzedaży ma usterki?

Zaskakujące wyniki raportu Otomoto. Co drugie auto do sprzedaży ma usterki?
fot. unsplash.com

Rynek samochodów używanych wciąż ma się dobrze. W dobie pędzącej inflacji oraz kłopotów, związanych z dostępem do podzespołów, salony samochodowe mają problem. Auta używane wydają się być więc całkiem rozsądną alternatywą. Jak się okazuje, nie do końca.

Zły stan pojazdów

Serwis otomoto jest jednym z najbardziej popularnych miejsc do ogłaszania o sprzedaży samochodu z drugiej ręki. Jego atutem jest fakt, że możesz tam znaleźć tylko zweryfikowane przez specjalistów samochody używane. Jest to możliwe dzięki Cyfrowemu Paszportowi Pojazdu, który bardzo wnikliwie opisuje stan techniczny. Idzie nawet o krok dalej, bo przedstawia zdjęcia ewentualnych usterek i jasno o nich pisze. Powiedzmy sobie szczerze, nie każdego sprzedającego stać na taki gest.

Aby dodać ogłoszenie do portalu, pojazd przechodzi badania techniczne zgodne ze standardami DEKERA oraz ISO 9001:2015.

Zobacz również: Badania techniczne samochodu podrożeją?

Sprawdzanych jest ponad 120 punktów w samochodzie. To stan powłoki lakierniczej, lusterek, szyb, oświetlenia, opon, silnika, podwozia, układu kierowniczego, kabiny czy elektroniki. Wyniki tyleż samo zaskakują, co przerażają: 43 procent samochodów nie spełniło wyznaczonych standardów.

Niejasna historia

Jednym z kluczowych spraw była niejasna historia samochodu. Obecnie, dzięki specjalnemu systemowi możemy bez problemu prześledzić jego użytkowanie na przestrzeni lat. Jednak część z nich zupełnie nie spełniała tych standardów. Kolejna sprawa to naruszenie konstrukcji całego samochodu, co w normalnych warunkach kwalifikowałoby go do kasacji całkowitej.

Pod wątpliwość brano również grubość powłoki lakierniczej. Zbyt gruba sugeruje, że z pewnością było coś robione przy samochodzie. I to nie były zabiegi kosmetyczne. Sporo pojawiło się też aut po zalaniu, które zostało rzecz jasna zatajone. Jednak wnikliwe badania mogą wykryć wszystko. Jeżeli chcesz więc kupić auto używane, zrób to ze sprawdzonego źródła, aby potem cieszyć się długie lata bezawaryjną jazdą.

Jeżeli interesuje cię rynek samochodowy, koniecznie zerknij na stronę carex-transport.pl