Szarpanie autem podczas ruszania – przyczyny

Szarpanie autem podczas ruszania – przyczyny

Gdy podczas ruszania z miejsca zaczyna występować szarpanie autem, a przy tym za kierownicą siedzi doświadczony kierowca, u którego takie błędy się nie zdarzają, może to oznaczać wystąpienie awarii, której usunięcie przy zwłoce z udaniem się do mechanika może okazać się bardzo kosztowne.

Szarpanie samochodem podczas ruszania ma najczęściej swoją przyczynę w wyniku zużycia się bądź uszkodzenia jednego z elementów sprzęgła. Jest to newralgiczny układ odpowiedzialny za przenoszenie napędu i narażony na nieustanne przeciążenia, ma w związku z tym granice swojej wytrzymałości. Sprzęgło kompletne, gdyż jego wymiana zalecana jest właśnie w takiej postaci, kwalifikowane jest do tej wymiany po ok. 150-200 tys. jazdy. Może ono oczywiście wytrzymać dłużej, ale równie dobrze awaria wystąpić może przed uzyskaniem w/w przebiegu.

Zużywające się elementy układu przeniesienia napędu

Ze wszystkich elementów sprzęgła najczęściej jako pierwsza ulega awarii tarcza sprzęgła. Spowodowane jest to jej bezpośrednią stycznością z płaszczyzną koła zamachowego przenoszącego moc z silnika właśnie na tarczę sprzęgła. Zużyciu ulega materiał tarczy, ulegając wytarciu, czasami dochodzi do pęknięcia tarczy sprzęgła albo jej wygięcia. Szarpanie samochodem może wywoływać również obluzowany albo zużyty docisk sprzęgła, a w niektórych przypadkach będzie to wyeksploatowana płaszczyzna koła zamachowego, najczęściej dwumasowego, w miejscu jej styku z tarczą sprzęgła.

Przy dochodzeniu przyczyny szarpania autem podczas ruszania nie można również pominąć mechanicznego albo hydraulicznego układu sterowania sprzęgłem. Linek sprzęgłowych w autach już wprawdzie nie ma, chyba że ktoś ma pojazd zabytkowy, ale może występować awaria siłownika sprzęgła albo szwankuje pompa sprzęgła. Żeby stwierdzić tego rodzaju awarię, należy niestety udać się do warsztatu samochodowego. Dokładną analizę układu przeniesienia napędu może bowiem przeprowadzić wyłącznie doświadczony mechanik samochodowy.

Inne przyczyny odpowiedzialne za szarpanie autem podczas ruszania

Pierwszym, co przychodzi do głowy przy zauważeniu szarpania autem podczas ruszania, jest oczywiście awaria sprzęgła i zazwyczaj znajduje to potem potwierdzenie w warsztacie samochodowym. Jednakże nie zawsze tak jest.

Problem może tkwić również w silniku, a ściślej w jego pracy. Źle wyregulowany kąt wyprzedzenia albo wtrysku paliwa wystarczy, aby przy starcie auto nie zachowywało się płynnie.

Problemy mogą również powstawać w związku z przedostającym się powietrzem do kolektora ssącego z pominięciem gaźnika, zbyt małe ciśnienie wtrysku paliwa przy wolnych obrotach silnika albo zbyt mały odstęp elektrod w świecach zapłonowych.

Do tego należy dołożyć możliwość usterki jednego ze wtryskiwaczy albo nieszczelność układu wydechowego w okolicy sondy lambda.

Naprawa

Szarpanie autem podczas ruszania należy natychmiast skonsultować z mechanikiem samochodowym. Czasami usterka może być niewielka, a zwłoka doprowadzi do prawdziwej lawiny awarii, za które kierowca będzie musiał zapłacić nie kilkaset, ale nawet kilkanaście tysięcy złotych.