Napęd hybrydowy – co to właściwie jest?

Napęd hybrydowy – co to właściwie jest?
fot. unsplash.com

Samochody z napędem hybrydowym już na dobre zagościły na polskich drogach. Co sprawia, że są tak chętnie wybierane? Odpowiedź jest prosta. Napęd hybrydowy, który nie dość, że jest ekonomiczny, to jeszcze i ekologiczny. Jakie są jeszcze inne jego zalety i wady?

Trochę definicji

Napęd hybrydowy to połączenie dwóch różnego rodzaju napędów do wprawienia w ruch standardowych czterech kółek. Występuje najczęściej w kompozycji klasyczny silnik spalinowy i elektryczny. Napędy te mogą działać naprzemiennie albo jednocześnie. Co za tym idzie, kierowca poruszając się po mieście może używać elektrycznego, a za miastem przełączyć się na spalinowy.  Aby to wszystko płynnie działało, nad całością czuwa odpowiednio skonfigurowany, skomplikowany układ elektroniczny. 

Hybrydy kojarzą nam się najczęściej z samochodami, jednak niewielu wie, że ta kombinacja była używana również na okrętach podwodnych. W odrobinę innej formie jest również czasem stosowany w motorowerach. Rowerzysta jadąc pod górkę włącza napęd, aby później, już na płaskim przełączyć na napęd nożny. Spora ilość miast decyduje się również na zamontowanie silników hybrydowych w środkach komunikacji miejskiej. Autobusy przejeżdżając przez zabytkowe części miast przełączają się na napęd elektryczny, by nie zanieczyszczać zabytków. 

Wady i zalety napędu hybrydowego

Jedną z często powtarzanych zalet jest fakt, że jest ekologiczny. Zdecydowanie zmniejsza ilość zużytego paliwa a tym samym zmniejsza emisję szkodliwych spalin. Nie bez znaczenia jest również fakt, że jest o wiele cichszy niż jego spalinowy odpowiednik. W kwestii jego walorów ekologicznych należy jednak dodać, że wyprodukowanie takiego samochodu również pochłania sporo wody i wpływa na zanieczyszczenie środowiska. 

Wśród wad najczęściej wymienia się sporą masę samochodu. Przez baterie oraz skomplikowane układy są dosyć ciężkie. Kolejny negatywny aspekt to wyższa cena od zwykłego samochodu spalinowego. I to niestety znaczna. Ostatni to bardzo zaawansowana elektronika, dzięki której samochód działa bez zarzutu, ale jednak sprawia, że gdy zepsuje się nawet mała jego część, musi wylądować u dobrego mechanika.