Samochód elektryczny czy hybrydowy – czy wiesz, który z nich jest lepszy?

Samochód elektryczny czy hybrydowy – czy wiesz, który z nich jest lepszy?
fot. unsplash.com

Samochody elektryczne i hybrydowe to już nie nowinka w naszym polskim świecie motoryzacji a raczej zwykła codzienność. Zastanawiając się nad wyborem nowego samochodu, gdzieś tam z tyłu głowy rodzi się pytanie – a może elektryk lub hybryda? Oto czym się różnią!

Postaw na hybrydę!

Samochód z silnikiem hybrydowym to swoiste połączenie napędu elektrycznego i spalinowego. Kierowca ma więc wybór dwóch opcji. Napęd elektryczny świetnie będzie się sprawdzał na małych odległościach oraz w mieście, natomiast silnik spalinowy rozwinie całą gamę swoich możliwości na długiej trasie za miastem. 

Nie da się ukryć, że samochód hybrydowy jest o wiele tańszy od samochodu elektrycznego. Jest on od niego również bardziej popularny, zdobywają rzesze zwolenników na całym świecie. Samochody te przez swoją podwójną możliwość napędu, mogą swobodnie wjeżdżać do zamkniętych dla silników spalinowych części miast, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnymi.

Elektryk dla wybranych?

To wciąż bardzo drogie samochody. Powiedzmy sobie szczerze, że najpopularniejsza marka samochodów elektrycznych, jaką jest Tesla, kosztuje fortunę. Stojąc przed wyborem marnie wykonanej elektrycznej Tesli a spalinowego Mercedesa, większość z nas wybierze jednak to drugie. Kolejną wadą jest konieczność ładowania w określonym odstępie kilometrowym. O ile w dużych miastach znalezienie stacji dokującej nie jest problemem, o tyle w mniejszych miejscowościach i na wsiach trzeba ratować się własnym zasilaniem. Nie jest to dla wszystkich komfortowe. 

Być może za kilkanaście lat samochody elektryczne będą o wiele bardziej przystępne niż dzisiaj. Coraz więcej największych producentów samochodów tworzy swoje własne wersje pojazdów z napędem elektrycznym. Pozwala to mieć nadzieję nie tylko na ich niższą cenę, ale i perfekcję w wykonaniu. Nie bez znaczenia będzie również bezawaryjność tych pojazdów. W obecnych czasach bywa z tym niestety różnie, a naprawy kosztują sporo.