Śmiertelny wypadek spowodowany przez nietrzeźwego kierowcę: historia zagubionych w narkotykach

Śmiertelny wypadek spowodowany przez nietrzeźwego kierowcę: historia zagubionych w narkotykach

Pod wpływem substancji odurzających, sprawca śmiertelnej tragedii uciekł z miejsca zdarzenia. Zdarzenie to, które się rozgrywało od połowy lipca 2021 roku, miało miejsce na przypuszczalnie spokojnym wieczorze, nieopodal Leszna, przy małej osadzie o nazwie Nowy Świat. Właśnie tam, będący pod wpływem narkotyków Krystian G., prowadząc swoje auto marki Skoda z prędkością prawie 130 km/h, śmiertelnie potrącił 13-letnią dziewczynkę przechodzącą przez właściwie oznakowane przejście dla pieszych i rowerzystów. Jej życiu położyły kres poważne obrażenia czaszki.

Precyzyjnie w tym samym miejscu parę miesięcy wcześniej zaszła podobna tragedia, gdzie również straciło życie małe dziecko.

Testy toksykologiczne przeprowadzone na Krystianie G. wykazały w jego systemie obecność amfetaminy. Prokurator oskarżający 32-latka w sądzie zaprezentował argument, że takie stężenie powinno być traktowane na równi jak stan powstały w wyniku spożycia alkoholu.

Zostało to zatem uznane za wykroczenie, które miało realny wpływ na opis sytuacji. Sąd orzekł, że sprawca celowo doprowadził do tego tragicznego zdarzenia. Bezpośrednio po wypadku u sprawcy znaleziono narkotyki, których próbował się pozbyć, ukrywając je w pobliskim lesie tuż po zaistniałym zdarzeniu.

Sąd w Lesznie dnia 26 lipca 2023 roku, podczas wydawania wyroku, uwzględnił opinie ekspertów, według których kierowca poruszał się z prędkością 130 km/h w momencie zdarzenia. To miało istotne znaczenie dla przebiegu całego procesu.

Końcowy wyrok Sądu Rejonowego w Lesznie skazał 32-letniego Krystiana G. na karę pięciu lat i trzech miesięcy bezwarunkowego więzienia – to więcej niż proponowane przez prokuratora trzy lata. Oprócz tego, 32-latek otrzymał 10-letni zakaz prowadzenia pojazdów oraz obowiązek uiszczenia kwoty 50 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia dla matki zmarłej dziewczynki.