Przewidywania analityków: niedługo produkcja aut elektrycznych stanie się tańsza od spalinowych

Przewidywania analityków: niedługo produkcja aut elektrycznych stanie się tańsza od spalinowych

Analitycy z renomowanej firmy Gartner przewidują, że nadejdzie dzień, kiedy koszty produkcji samochodów elektrycznych będą niższe niż pojazdów o napędzie spalinowym, i to szybciej niż moglibyśmy przypuszczać. Przyglądając się szacunkowym danym dotyczącym rynku motoryzacyjnego, eksperci z Gartner sugerują konkretny termin, kiedy to możemy oczekiwać takiego zwrotu sytuacji. Niestety, pomimo optymistycznych prognoz, niektóre koszty z pewnością wzrosną.

Według prognoz Gartnera, do roku 2024 na całej kuli ziemskiej planuje się zakup aż 18,4 miliona samochodów elektrycznych. Rok później, w 2025 roku, liczba ta ma osiągnąć pułap 20,6 miliona egzemplarzy. W tym samym czasie obserwujemy spadek kosztów produkcji takich pojazdów. Ale jak duży jest ten spadek?

Niedawny raport wydany przez Gartner podkreśla dwie główne powody dynamicznego przełomu w branży motoryzacyjnej – momentu, w którym produkcja pojazdu na prąd okaże się tańsza od produkcji auta spalinowego.

Koszty produkcji samochodów elektrycznych mogą być znacznie zmniejszone, nie tylko poprzez redukcję cen baterii trakcyjnych. Znaczącą rolę w tym procesie będą odgrywać innowacyjne techniki montażu karoserii, które składają się z mniej licznych części niż tradycyjne metody. To nie tylko przyspieszy produkcję, ale również zredukuje koszt tworzenia karoserii o co najmniej 20%, nie biorąc pod uwagę kosztów jej lakierowania.

W dodatku, na pomoc przyjdzie wykorzystanie dedykowanych platform, przeznaczonych wyłącznie dla pojazdów elektrycznych. Biorąc to wszystko pod uwagę, Gartner przewiduje, że auta elektryczne nowej generacji będą zazwyczaj tańsze w produkcji od porównywalnych samochodów spalinowych już około 2027 roku. Niestety, do tego czasu pewne koszty wzrosną – i to znacznie.