Nowe regulacje dotyczące konfiskaty samochodów dla nietrzeźwych kierowców od 14 marca

Nowe regulacje dotyczące konfiskaty samochodów dla nietrzeźwych kierowców od 14 marca

Od 14 marca wprowadzane są zmiany w przepisach dotyczących kar dla nietrzeźwych kierowców. Istniejące regulacje zostały rozszerzone o dodatkowy element. Teraz, w przypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu i spowodowania wypadku, lub uzyskania wysokiego poziomu alkoholu we krwi bez stwarzania zagrożenia, kierowca może stracić swój samochód lub być zobligowany do zapłacenia jego wartości. Przyjrzymy się bliżej temu, co nowe przepisy mówią i jak będzie wyglądała konfiskata pojazdów w praktyce.

Przed wprowadzeniem zmian 14 marca, konsekwencje dla nietrzeźwych kierowców obejmowały trzy główne składniki, a czasami nawet cztery. Pierwszym z nich była kara pozbawienia wolności do maksymalnie 3 lat, następnie zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz grzywna pomiędzy 5000 a 60 tysięcy złotych, którą przeznaczano na fundusz określony w ustawie. Dodatkowo, jeśli nietrzeźwy kierowca był sprawcą wypadku, musiał ponieść odpowiedzialność odszkodowawczą. Oznaczało to, że ubezpieczyciel wypłacał ofiarom odszkodowanie i zadośćuczynienie, a następnie dochodził zwrotu od pijanego kierowcy. Osoba prowadząca pod wpływem alkoholu nie mogła też liczyć na ochronę policyjną autocasco, co jest jednym z nielicznych przypadków, gdy ubezpieczyciel nie był zobowiązany do wypłaty odszkodowań dla właściciela uszkodzonego pojazdu.

Od 14 marca nietrzeźwi kierowcy muszą się liczyć z możliwością skonfiskowania ich samochodu. Nowa sankcja może jednak być nakładana tylko w najbardziej poważnych przypadkach. Konfiskatą zagrożeni są kierowcy z zawartością alkoholu we krwi wynoszącą 1,5 promila lub więcej, oraz ci, którzy spowodowali wypadek mając we krwi ponad 1 promil alkoholu. Sąd ma prawo zdecydować o konfiskacie samochodu również w przypadku wypadku spowodowanego przez kierującego z poziomem alkoholu powyżej 0,5 promila.