Nieznane ograniczenia prędkości: Jazda samochodem z przyczepą – czy wiesz wszystko?

Nieznane ograniczenia prędkości: Jazda samochodem z przyczepą – czy wiesz wszystko?

Każdy doświadczony kierowca powinien być na bieżąco z podstawowymi ograniczeniami prędkości. Wiemy, że na terenie zabudowanym granicą jest 50 km/h, poza nim 90 km/h, a na dwupasmowych drogach ekspresowych i autostradach odpowiednio 120 km/h i 140 km/h. Te informacje są dla nas oczywiste, jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z innych istotnych ograniczeń prędkości, które dotyczą również samochodów osobowych, a nie tylko ciężarówek czy autobusów.

Mowa tu o tzw. zestawie pojazdów, co oznacza samochód osobowy z dodatkową przyczepą. Ten szczególny przypadek jest możliwy do prowadzenia przy posiadaniu standardowego prawa jazdy kategorii B. Wyobraźmy sobie sytuację, kiedy musimy przewieźć pewien ładunek, wypożyczamy przyczepkę i prowadzimy tak samo jak zawsze. Nagle patrol policji macha nam do zatrzymania, a następnie zostajemy ukarani mandatem za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Warto więc przypomnieć sobie podstawy, które każdy kierowca powinien posiadać w swojej wiedzy zdobytej podczas nauki jazdy, zamiast dowiadywać się o nich od funkcjonariusza na poboczu drogi. Kluczowe informacje na ten temat można znaleźć w Kodeksie drogowym.

Art. 22 Ustawy Prawo o ruchu drogowym jasno wyznacza dozwolone prędkości dla zestawów pojazdów. Na autostradzie samochód osobowy z przyczepą może poruszać się z maksymalną prędkością 80 km/h. To samo ograniczenie obowiązuje na drogach ekspresowych oraz dwujezdniowych szosach o co najmniej dwóch pasach dla każdego kierunku ruchu.

Podróże na pozostałych drogach z przyczepą też mają swoją granicę – 70 km/h. Stąd wynika, że podróżowanie kamperem może być bardziej efektywne niż jazda autem osobowym z przyczepą kempingową.

Zauważmy, że im większe są ograniczenia dla samochodu bez przyczepy (na drodze ekspresowej, na autostradzie), tym większe restrykcje dotyczą auta z przyczepą. Przykładowo, jeżeli samochód bez przyczepy może poruszać się z prędkością 140 km/h, a auto z przyczepą tylko 80 km/h, różnica między tymi dwoma limitami wynosi aż 60 km/h. To stanowi istotne ryzyko pomyłki.

Właśnie dlatego samochody z przyczepą poruszające się na drogach ekspresowych z prędkością powyżej 100 km/h są często w kręgu zainteresowania patrolu drogówki. Obecny taryfikator przewiduje możliwość nałożenia surowych kary za takie wykroczenia.

Przekroczenie dozwolonej prędkości w Polsce jest karane mandatami karnymi w wysokości od 50 zł za przekroczenie do 10 km/h, aż do 2500 zł za przekroczenie ponad 70 km/h. Ponowne popełnienie tego samego wykroczenia oznacza podwojenie wartości mandatu. Dodatkowo, naliczane są punkty karne, począwszy od 1 pkt karnego za przekroczenie do 10 km/h, aż do 15 pkt. karnych za przekroczenie ponad 70 km/h.