Porady dla kierowców: Wyprzedzanie traktorów na drogach krajowych

Porady dla kierowców: Wyprzedzanie traktorów na drogach krajowych

Część z nas, będących za kierownicą, z pewnością doświadczyła sytuacji, kiedy za drodze powolnie toczył się traktor albo inny pojazd rolniczy. Czy jest możliwość wyprzedzenia takiego pojazdu, jeżeli na asfalcie widnieje podwójna linia ciągła?

Aktualnie w Polsce bardzo wiele dyskusji dotyczy pojazdów rolniczych. Protesty rolników wstrząsają krajem. Możemy spodziewać się blokad i obecności traktorów nawet w największych aglomeracjach miejskich. Problem ten nie ogranicza się jedynie do naszego kraju. Rolnicy walczą o swoje prawa na terenie całej Europy, a specjalnie intensywne problemy odnotowuje Niemcy, gdzie media donoszą o regularnych paraliżach drogowych. Powyższe konteksty stanowią dobry moment, aby przypomnieć jedno z często pojawiających się pytań: Czy wyprzedzanie traktora na podwójnej linii ciągłej jest legalne?

Spotkanie z wolno poruszającym się traktorem na drodze krajowej jest sytuacją dość częstą. Zazwyczaj dopuszczalna prędkość na takich drogach wynosi 90 km/h, choć czasem ogranicza się ją do 70 km/h. Traktory i inne pojazdy rolnicze poruszają się zdecydowanie wolniej, co jest naturalnym stanem rzeczy, a nie wynikiem ich nieodpowiedzialności. W końcu rolnicy również muszą przemieszczać się między różnymi miejscami. Nikt z kierowców nie chce jednak utknąć za takim pojazdem na dłuższą chwilę.

Ważne jest, aby nie ulegać frustracji i nie podejmować gwałtownych decyzji. Wyprzedzanie to jeden z najbardziej ryzykownych i trudnych manewrów na drodze. Należy więc dobrze się do niego przygotować i nigdy nie podejmować go w pośpiechu. Łatwo w ten sposób wywołać niebezpieczną sytuację lub spłoszyć nadjeżdżającego z przeciwnego kierunku kierowcę. Ze względu na różnicę prędkości, wyprzedzenie traktora nie powinno jednak stanowić większych trudności, zwłaszcza że operatorzy takich pojazdów często zjeżdżają jak najbardziej na prawo, aby ułatwić ten manewr.

Wyprzedzić traktor lub inny pojazd rolniczy możemy w tych samych miejscach, co inne samochody. Jeżeli linia na drodze jest przerywana i nie ma obok znaku zakazu wyprzedzania, zdecydowanie można podjąć próbę wyprzedzenia.