Operacja "Alkohol i narkotyki" przeprowadzona przez łódzką policję ruchu drogowego

Operacja "Alkohol i narkotyki" przeprowadzona przez łódzką policję ruchu drogowego

Działania mające na celu walkę z jazdą pod wpływem alkoholu czy narkotyków, noszące nazwę „Alkohol i narkotyki”, zostały podjęte przez policjantów ruchu drogowego z garnizonu łódzkiego, dnia 30 listopada 2023 roku. Podczas tych działań, funkcjonariusze przeprowadzili badania na trzeźwość u 4733 kierowców, wśród których wykryli siedmiu nietrzeźwych. W konsekwencji, odebrano cztery uprawnienia do kierowania pojazdem. Nie natrafiono natomiast na osoby prowadzące pojazd pod wpływem narkotyków. To nie jest pierwsza tego typu akcja w tym roku – od początku listopada wykryto 332 przypadki jazdy po spożyciu alkoholu, co stanowi wzrost o 115 osób w porównaniu do listopada 2022 roku.

Głównym celem operacji „Alkohol i narkotyki” jest poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez wykrywanie i eliminowanie z ruchu drogowego osób prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości, a co za tym idzie, redukcja liczby incydentów drogowych z ich udziałem. Każdy kierowca, który decyduje się na prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub innych używek, stanowi potencjalne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Alkohol przede wszystkim obniża koncentrację, opóźnia reakcje i prowadzi do nieprawidłowej oceny zarówno własnego zachowania, jak również prędkości i odległości. Tego typu zachowanie jest nieodpowiedzialne i może prowadzić do poważnych konsekwencji.

W celu zabezpieczenia bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz prewencji sytuacji niebezpiecznych na drodze, wynikających z jazdy pod wpływem alkoholu, tego rodzaju działania będą kontynuowane cyklicznie przez łódzką policję ruchu drogowego.