Wielkopolska Policja i Polski Związek Łowiecki w akcji pod hasłem "Noga z gazu. Zwierzęta nie znają znaków drogowych"

Wielkopolska Policja i Polski Związek Łowiecki w akcji pod hasłem "Noga z gazu. Zwierzęta nie znają znaków drogowych"

Na tle ogólnopolskiej kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, Wielkopolska Policja współpracuje z Polskim Związkiem Łowieckim, realizując akcję pod hasłem „Noga z gazu. Zwierzęta nie znają znaków drogowych.” Pragną oni przypomnieć, że bezpieczeństwo na drogach powinno być dla nas priorytetem.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz Wydziału Postępowań Administracyjnych KWP w Poznaniu, działali ramię w ramię z przedstawicielami Polskiego Związku Łowieckiego. Celem ich działań była poprawa warunków bezpieczeństwa zarówno dla użytkowników dróg, jak i zwierząt, które narażone są na ryzyko wtargnięcia na jezdnię, co mogłoby prowadzić do kolizji i ewentualnej utraty zdrowia lub życia osób znajdujących się w pojeździe.

Podczas jesieni obserwuje się wzmożenie liczby incydentów drogowych z udziałem zwierząt leśnych, które w tym okresie przemieszczają się na większe odległości. Z tego powodu apelujemy o wzmożoną uwagę, zwłaszcza podczas jazdy drogami przechodzącymi przez obszary leśne. To tam wystawione są znaki ostrzegawcze informujące o potencjalnej obecności dzikiej zwierzyny.

Akcja skupiała się na edukacji kierowców dotyczącej zagrożeń, jakie niesie za sobą nieostrożna jazda. Policjanci zwracali szczególną uwagę na konieczność zachowania bezpiecznej prędkości oraz przestrzeganie znaku A-18b: „Uwaga dzikie zwierzęta”. Podkreślano również znaczenie sprawnej i właściwie ustawionej instalacji oświetleniowej pojazdu, co jest szczególnie istotne podczas jesiennych i zimowych miesięcy.

Kierowcy mogli liczyć na konkretne wskazówki – instrukcje dotyczące postępowania w sytuacji spotkania ze zwierzyną na drodze oraz procedur po ewentualnym incydencie drogowym. Na koniec akcji, jako pamiątkę, otrzymywali zapachy samochodowe oraz apteczki.

Organizatorzy akcji mają nadzieję, że tego typu inicjatywy zwiększają świadomość kierowców co do potencjalnych zagrożeń na drodze i tym samym przyczyniają się do zapobiegania niebezpiecznym zdarzeniom.