Omijanie, wyprzedzanie i wymijanie. Czy dokładnie wiesz czym się różnią?

Omijanie, wyprzedzanie i wymijanie. Czy dokładnie wiesz czym się różnią?
fot. unsplash.com

Kodeks drogowy jedno, a język potoczny drugie. Bardzo często błędnie używamy określeń „omijanie” i „wymijanie”. Gdzieś po drodze jeszcze jest „wyprzedzanie”. Pora więc rozprawić się z tymi pojęciami, aby nie było już nieporozumień. 

Wyobraźmy sobie Żanetkę

Ta blond włosa piękność jedzie do SPA, aby odetchnąć po ciężkim tygodniu wypełnionym robieniem zdjęć na swojego Instagrama. Wsiada więc do swojego srebrnego BMW i rusza w góry. Wjeżdża na drogę jednopasmową. Tym samym wymija wszystkie inne pojazdy, które jadą z naprzeciwka. Może nawet im pomacha, jeżeli uzna, że coś z tego będzie miała. 

Definicja: wymijanie to przejeżdżanie obok pojazdu, który porusza się w przeciwnym kierunku.  

Nasza bohaterka wyjechała na drogę szybkiego ruchu i podśpiewując ulubiony kawałek Nicki Minaj, wybijała takt wypielęgnowanymi dłońmi na kierownicy. Z prawej strony, na poboczu stał patrol drogowy policji. Wcześniej zdjęła nogę z gazu, więc bez problemu ominęła policjantów z radarem. 

Definicja: omijanie to przejeżdżanie obok pojazdu który się nie porusza. Może to być również nieruchomy uczestnik ruchu albo jakakolwiek przeszkoda. 

Żanetka nerwowo spojrzała na zegarek i zaklęła pod nosem. Jeżeli się nie pospieszy, spóźni się na pierwszy z zaplanowanych masaży. A że to jej ulubiony, gorącymi kamieniami stawianymi przy seksownego masażystę, to postanowiła wyprzedzić za wolno jadące auto.  Włączyła więc kierunkowskaz, zredukowała bieg i dodała gazu. Musi w końcu przyjechać na czas!

Definicja: wyprzedzanie – to przejeżdżanie obok pojazdu będącego w ruchu i jadącego w tym samym kierunku.

W ten sposób łatwo sobie wyobrazić, jak wyglądają te trzy podstawowe manewry w ruchu drogowym. Jeżeli był z tym problem, to mam nadzieję, że został on już daleko w tyle. Szerokiej drogi!