Poruszasz się na hulajnodze elektrycznej? Uważaj, zmiana przepisów!

Poruszasz się na hulajnodze elektrycznej? Uważaj, zmiana przepisów!
fot. unsplash.com

Hulajnogi elektryczne już na dobre wpisały się w miejski klimat. Przez jednych uwielbiane, przez innych znienawidzone za nieodpowiedzialną jazdę. Koniec sierpnia to czas, gdy w życie wejdą nowe przepisy dotyczące ruchu na tych pojazdach. I to te związane z mandatami. 

Uważaj na Straż Miejską

Od 30 sierpnia Straż Miejska i Gminna będzie mogła karać użytkowników hulajnóg elektrycznych, którzy poruszają się w niebezpieczny sposób po chodniku. To zmiana, bo dotychczas takie uprawnienia miała tylko policja. Pojawia się tu pytanie, skąd mamy wiedzieć, jakie poruszanie jest niewłaściwe? Odpowiedź przynosi Prawo o ruchu drogowym.

Majowa nowelizacja

20 maja 2021 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wprowadza status hulajnóg elektrycznych, nazywając je „urządzeniami transportu osobistego”. W ustawie tej znajdziesz również zasady korzystania z UTO na drogach publicznych. Co konkretnie się zmienia?

  • Użytkownicy hulajnóg nie mogą korzystać z chodników, a ze ścieżek rowerowych. 
  • Za jazdę po chodniku albo jezdni grożą mandaty.
  • Kary grożą również za jazdę ze zbyt dużą prędkością.

Prawo swoje, a życie…

Życie pokazuje, że niestety użytkownicy hulajnóg mają za nic te przepisy. Wciąż słyszymy o wypadkach spowodowanych zbyt szybką jazdą na hulajnodze. Nieraz czytamy o użytkownikach tych sprzętów, krzyczących na pieszych poruszających się na chodniku, aby zeszli im z drogi. Sporo mówi się również o tym, że użytkownicy hulajnóg jeżdżą pod wpływem alkoholu. To wszystko może spowodować zagrożenie życia i zdrowia pozostałych użytkowników ruchu drogowego. 

Jaki mandat?

Straż Miejska będzie wystawiała mandaty w wysokości od 20 do nawet 500 zł. W praktyce zapewne skończy się na nieco niższych kwotach niż maksymalna. Strażnicy, wystawiając mandat będą powoływać się na art 86a Kodeksu wykroczeń. I jeszcze ostatnia kwestia: kiedy hulajnoga jedzie za szybko? Odpowiedź na to również znajdziemy w przepisach. To definicja nieprecyzowana, jednak wydaje się być czytelna. Użytkownik hulajnogi może się poruszać z maksymalną prędkością „zbliżona do prędkości pieszego”. Czyli generalnie nie więcej niż kilka km na godzinę.