Okres gwarancji na samochody używane może się różnić w zależności od sprzedawcy

Okres gwarancji na samochody używane może się różnić w zależności od sprzedawcy
Kupowanie używanego auta to często wielka loteria — choć na rynku dostępna jest naprawdę wielka ilość pojazdów, które różnią się rocznikiem, wyposażeniem czy też oczywiście przebiegiem, to jednak znalezienie naprawdę dobrego, w pełni sprawnego auta bywa bardzo trudne. Nic więc dziwnego, że wielu kupujących takie auta zabezpiecza się dodatkową gwarancją. Wiedzieć jednak trzeba, że okres gwarancji może różnić się w zależności od konkretnego sprzedawcy. Co zatem powinno się na ten temat wiedzieć?

Od czego trzeba zacząć zdobywanie informacji na temat kupowania używanych samochodów z gwarancją? Oczywiście najważniejsze jest to, gdzie takie pojazdy w ogóle można zakupić. Wiedzieć bowiem trzeba, że kupując pojazd od osoby prywatnej, żadnej gwarancji się nie otrzyma, a jedynie można będzie skorzystać z prawa rękojmi. Gwarancja to natomiast usługa, którą można wykupić np. w salonie samochodowym, który sprzedaje auta z drugiej ręki. Najczęściej są one pozostawiane w ramach rozliczenia podczas kupowania nowego auta.

Samochody używane w Poznaniu, które zakupione zostały w salonie samochodowym, z całą pewnością będą miały gwarancję. Jak dokładnie wygląda naprawa samochodu, gdy coś się w nim zepsuje, a posiada on zabezpieczenie gwarancyjne? W takim wypadku wystarczy tylko zgłosić usterkę telefonicznie lub mailowo, a następnie umówić się na wizytę w serwisie. Po pozostawieniu auta mechanicy dokonają sprawdzenia pojazdu, a następnie podejmą decyzję, czy dana usterka kwalifikuje się do naprawy gwarancyjnej. Wiedzieć bowiem trzeba, że nie każda awaria może być w ten sposób naprawiona. Wszystko w tym wypadku zależne jest od tego, co dokładnie zostało zapisane w umowie gwarancyjnej.

Kolejną kwestią, o której trzeba się dowiedzieć, gdy kupuje się samochody używane z gwarancją w Poznaniu, to ile dokładnie wynosi okres gwarancji. Wiedzieć bowiem trzeba, że zakres naprawianych części nie jest jedynym haczykiem, który może znaleźć się w takiej umowie. Kolejnym jest czas trwania okresu gwarancyjnego. Gdy kupuje się samochód w salonie, zwykle czas ten wynosi 12 miesięcy. Może się jednak zdarzyć i tak, że gwarancja udzielona zostanie jedynie na 30 lub 90 dni. Jest to częsta praktyka np. w przypadku komisów samochodowych lub też salonów, które sprzedają używane auta innego producenta.

Jak więc widać, okres gwarancji może być naprawdę różny w zależności od tego, gdzie konkretnie kupuje się samochód. Zasadne jest więc w takiej sytuacji pytanie, czy wszystkie samochody używane z salonu w Poznaniu muszą mieć gwarancję? Jak się okazuje, nie jest to usługa, która jest obowiązkowa. Równie dobrze sprzedawca nie musi zaoferować żadnej gwarancji i w razie problemów z autem nie będzie zobowiązany do udzielenia bezpłatnej pomocy. Gwarancja jest w tym wypadku dodatkową zaletą, która ma skłonić chętnego do zakupu, aby wybrał właśnie to konkretne miejsce.

Ostatnimi czasy niezwykle popularną usługą stała się przedłużona gwarancja. Spotkać się z nią można nie tylko w sklepach elektronicznych, lecz także w salonach samochodowych. Standardowo salony oferują na używane auta 12-miesięczną gwarancję. Klient może jednak odpłatnie wydłużyć ten okres na kolejne 12 miesięcy. Co ciekawe, takie gwarancje często są znacznie rozszerzone i obejmują np. większą ilość części, które zostaną na gwarancji naprawione. Jest to więc dość dobra propozycja.