Jak czytać rozmiar opon samochodowych? Co musisz wiedzieć?

Jak czytać rozmiar opon samochodowych? Co musisz wiedzieć?

Dobór opon do auta bardzo często zostawiamy fachowcom, kiedy zawozimy nasz pojazd do wulkanizatora. Wiele osób jednak samodzielnie, co sezon, wymienia ogumienie oraz wybiera komplet nowych opon, kiedy zachodzi taka potrzeba. Niezależnie od tego, w której grupie jesteśmy, posiadając samochód, powinniśmy wiedzieć, jak czytać ich rozmiar. Jak oznaczony jest rozmiar ogumienia do auta, a także gdzie można znaleźć takie informacje? Podpowiadamy.

Jakie informacje kryją się pod oznaczeniami opon samochodowych?

Na oponach samochodowych, wbrew pozorom, można znaleźć wiele symboli, które dostarczają nam informacji nie tylko na temat rozmiaru ogumienia, ale także jego typu, producenta, daty produkcji i szeregu innych parametrów. Ważnym elementem znajdującym się na każdym komplecie opon jest jednak ciąg kilku liczb i liter, które opisują rozmiar ogumienia. Taki ciąg jest istotny dla każdego kierowcy, który chce zmienić komplet opon na nowe i nie wie, jaki rozmiar ogumienia wybrać.

Jak czytać informacje na oponach samochodowych?

Niezależnie od tego, czy chcemy kupić opony stacjonarnie, czy wolimy korzystać ze sklepów internetowych, zanim przystąpimy do poszukiwań idealnego kompletu, musimy wiedzieć, jaki rozmiar ogumienia jest nam potrzebny. W tym celu warto sprawdzić oznaczenia, które znajdują się na poprzednich kompletach.

Na przykład ciąg liczb 195/65/R15 oznacza, że szerokość opony wyrażona w milimetrach wynosi 195, wartość 65 to z kolei profil opony. Określa on wysokość ściany bocznej podanej w procentowym stosunku do szerokości, czyli we wskazanym przykładzie jest to 65% ze 195 mm, czyli 126,75 mm. R to oznaczenie opony radialnej, a 15 to rozmiar felgi, do której pasuje dana model, wyrażony w calach.

Jeżeli więc szukamy opon właśnie w takim rozmiarze, możemy postawić na przykład na te dostępne na: https://noweopony.pl/opony/letnie/185/65/r15. Poniżej tego oznaczenia dostępny jest również indeks nośności i prędkości. Na przykład 91H oznacza, że maksymalne obciążenie na jedno koło wynosi 615 kg, a prędkość maksymalna, z jaką może poruszać się auto wyposażone w takie ogumienie to 210 km/h.

Gdzie można znaleźć rozmiar opon samochodowych?

Poza tym, że rozmiar opon samochodowych znajduje się na poszczególnych egzemplarzach ogumienia, to jeżeli chcemy dobrze dopasować nowy komplet do naszego modelu samochodu, możemy sprawdzić sugerowany rozmiar opon również w innych miejscach. Takie informacje znajdują się na słupku przy drzwiach kierowcy, w schowku oraz klapce wlewu paliwa. Dane dotyczące zalecanego rozmiaru ogumienia w konkretnym modelu pojazdu dostępne są również w jego dokumentacji.