Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? Zabezpieczenia motocyklowe, które naprawdę działają!
Zakup wymarzonego motocykla to wyjątkowa chwila. Po wielu latach oszczędzania, starań i wyrzeczeń w nasze ręce trafia obiekt marzeń, który z automatu staje się najcenniejszą rzeczą, jaką posiadamy. Każdy, kto przedwcześnie nie chce rozstać się ze swoim jednośladem, powinien zapoznać się z tematem zabezpieczeń antykradzieżowych. To dzięki nim popsujesz plany złodziejom podczas potencjalnej próby kradzieży i zagwarantujesz sobie spokój, o który i tak ciężko po zakupie nowego motocykla. W tym materiale przedstawimy ci zabezpieczenia motocyklowe — poznasz ich rodzaje i zalety, a także dowiesz się jak zmaksymalizować ochronę swojej maszyny przez kombinację różnego rodzaju rozwiązań dostępnych na rynku.
Linka lub łańcuch z zapięciem — skuteczne zabezpieczenie motocykla
Wszystkie linki i łańcuchy z zapięciem posiadają 3 wspólne cechy, które zachęcają do zakupu — solidność, bezawaryjność i uniwersalność. Zacznijmy od końca. Budowa linek i łańcuchów antykradzieżowych pozwala na ich użycie w dowolnych warunkach. Długość niektórych modeli sięga 1,5 metra, co pozwala przypiąć jednoślad do słupów, drzew i innych obiektów napotykanych w mieście, które zapewnią naszej maszynie pewne mocowanie. Kolejna jest bezawaryjność. Linki i łańcuchy antykradzieżowe cechują się bardzo prostą konstrukcją — tu dosłownie nie ma co się zepsuć! Główna część wykonana z utwardzonej stali i zapięcie z zamkiem — oto wszystkie elementy tego rodzaju zabezpieczeń motocyklowych. Ostatnią cechą jest solidność, chociaż tutaj z pewnym zastrzeżeniem. Jeśli chcesz mieć pewność porządnych materiałów i wysokiej jakości wykonania, powinieneś wybierać produkty sprawdzonych i renomowanych producentów (np. brytyjskiego Oxforda lub niemieckiej firmy Abus). Decydując się na zakup linki lub łańcucha antykradzieżowego z takiego źródła możesz mieć pewność, że posłuży ci wiele lat, skutecznie psując krew złodziejom motocykli — produkty od tych producentów posiadają konstrukcję uniemożliwiającą szybkie rozerwanie lub przecięcie za pomocą przenośnych narzędzi. Linki i łańcuchy z zapięciem dobrze sprawdzają się z kotwami antykradzieżowymi, które omawiamy w dalszej części materiału.
U-lock — zabezpieczenie antykradzieżowe na każdą kieszeń
U-lock to najmłodsze zabezpieczenie antykradzieżowe w motocyklowych szeregach. Najpierw przetestowali ją rowerzyści z całego świata — popularność tego rozwiązania jasno wskazuje, że były to pomyślne testy. Za zakupem U-locka przemawiają podobne argumenty, co za linkami i łańcuchami antykradzieżowymi. Nieskomplikowana budowa, wszechstronność (U-locka można zapiąć na koło motocykla lub przypiąć maszynę do wybranego obiektu, np. kotwy) i niewielkie rozmiary, dzięki którym możemy zabrać go ze sobą lub przechowywać w motocyklu, np. schowku pod kanapą. Poszukując U-locka, warto rozglądać się za modelami z utwardzanej lub hartowanej stali, która utrudnia rozerwanie lub szybkie przecięcie zabezpieczenia. Przodującym producentem U-locków jest niemiecki Abus.
Kotwa antykradzieżowa — gruntowna blokada motocykla
Kotwa to skuteczny sposób zmaksymalizowania skuteczności U-locka i linki lub łańcucha z zapięciem. Jeśli tylko masz możliwość zamontowania jej w swoim garażu — przez inwazyjny sposób montażu może być konieczna zgoda administratora budynku — warto zdecydować się na jej zakup. Zanim jednak to zrobisz, zweryfikuj czy pozwala na to rodzaj podłoża — ma on duży wpływ na solidność mocowania. Betonowe lub ceglane podłoże i precyzyjny proces montażu zaowocują naprawdę mocnym zakotwiczeniem twojego motocykla. Wybierając kotwę antykradzieżową, zwróć uwagę na materiał, z jakiego została wykonana (najlepiej sprawdzają się modele z hartowanej stali), rodzaj mocowania (dobrze wybrać produkt wyposażony w śruby uniemożliwiające jej odkręcenie) oraz kompatybilność z posiadanym zapięciem (średnica niektórych U-locków, linek czy łańcuchów może być zbyt duża, żeby przejść przez “ucho” kotwy antykradzieżowej). Sprawdzonymi producentami tego rodzaju zabezpieczeń jest brytyjska marka Oxford i niemiecki Abus.
Blokada tarczy hamulcowej — kieszonkowe zabezpieczenie motocykla
Na koniec zostawiliśmy najbardziej poręczne zabezpieczenie motocykla, które doskonale sprawdzi się we wszystkich jednośladach z tarczowym układem hamulcowym. Blokada tarczy hamulcowej uniemożliwia przepchnięcie motocykla w pojedynkę, co skutecznie odstraszy każdego złodzieja. Na rynku, poza podstawowymi blokadami, znajdziemy również modele wyposażone w alarm o mocy 100 dB. (to głośniej niż klakson motocyklowy). Biorąc pod uwagę fakt, ile takie maleństwo potrafi zrobić hałasu nawet w ciągu dnia, warto przemyśleć zakup właśnie takiego modelu. Wychodząc naprzeciw potrzebom motocyklistów, producenci zaprojektowali również linki (tzw. przypominacze) do blokad tarcz hamulcowych, której jeden koniec zakłada się na manetkę, a drugi zakotwicza przy blokadzie. Tani gadżet pozwala uniknąć uszkodzenia elementów zawieszenia i układu hamulcowego, a do takich może dojść, kiedy motocyklista ruszy z miejsca z założoną blokadą. Przodującymi producentami blokad tarcz hamulcowych są firmy Oxford i Abus.
Zabezpieczenie antykradzieżowe znajdziesz w I’M Inter Motors i na imready.eu
Wszystkie rodzaje zabezpieczeń antykradzieżowych do motocykli — kotwy, blokady tarcz hamulcowych, U-locki oraz linki i łańcuchy z zapięciem — znajdziesz w I’M Inter Motors, największej sieci sklepów motocyklowych w Polsce, i na https://www.intermotors.pl/. Duży wybór produktów antykradzieżowych to nie wszystko, co oferują te dwa miejsca. Liczą się również korzyści zakupowe, a tych jest wiele — bezpieczne płatności online, darmowa dostawa i darmowy zwrot zamówionych towarów do 60 dni to dopiero początek. Odwiedź jeden z 35 sklepów stacjonarnych lub wejdź na imready.eu i poznaj je wszystkie! Zabezpieczenia antykradzieżowe do twojego motocykla już tam na ciebie czekają.