Co oznaczają kolorowe kropki na oponach? Uważaj na nie, bo są bardzo ważne!

Co oznaczają kolorowe kropki na oponach? Uważaj na nie, bo są bardzo ważne!
fot. unsplash.com

Uważny kierowca zauważy je od razu. Znajdują się na zewnętrznej stronie opony i najczęściej mają różne barwy. Nie są tam przez przypadek i wszystko wskazuje na to, że będą coraz ważniejsze!

Informacja dla wulkanizatora

Większość producentów opon umieszcza oznaczenia w formie kropek, w miejscu, gdzie wychylenie zmiennej siły promieniowej jest maksymalne lub minimalne. Dzięki temu wulkanizator wie jak umieścić oponę na feldze względem wentyla. Nie będzie więc już konieczne używanie ciężarków lub pasków wyważających. Ta kolorowa kropka to również swego rodzaju atest danej firmy oponiarskiej, gwarantującym pełną użyteczność produktu.

Niejednolite oznaczenia

Niestety, same piktogramy są niestandaryzowane. Tym samym jedni umieszczają na oponach różne graficzne w kolorach żółtym, białym, zielonym lub czerwonym. Inni z kolei w tej barwie same kropki. Nie jest również powiedziane, że dany kolor oznacza konkretną właściwość i parametry opony. Dla przykładu Bridgestone żółte barwy dla najlżejszych opon, a czerwone dla najcięższych. Jednak to nie jest reguła we wszystkich firmach, bo Yokohama z kolei białą kropką informuje o przejściu pomyślnych testów jakościowych.

Co oznaczają kropki na felgach?

Coraz częściej zauważa się tendencję do pozostawiania kropek przez producentów również na felgach. Ma to bezpośredni związek z odpowiednim dopasowaniem opon do felg i odwrotnie. Jednak nie ma prawnego obowiązku do znaczenia tych elementów samochodu w konkretny sposób, więc nie wszyscy producenci to robią.

Jeżeli na oponach czy felgach w twoim aucie nie ma charakterystycznych kropek, nie wpadaj w panikę. Dobry wulkanizator przy wymianie opon poradzi sobie doskonale bez tych oznaczeń. Ma on do dyspozycji odpowiednie narzędzia, które pozwalają trafnie określić jakość i przeznaczenie opon.