Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? Zabezpieczenia motocyklowe, które naprawdę działają!

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? Zabezpieczenia motocyklowe, które naprawdę działają!

Zakup wymarzonego motocykla to wyjątkowa chwila. Po wielu latach oszczędzania, starań i wyrzeczeń w nasze ręce trafia obiekt marzeń, który z automatu staje się najcenniejszą rzeczą, jaką posiadamy. Każdy, kto przedwcześnie nie chce rozstać się ze swoim jednośladem, powinien zapoznać się z tematem zabezpieczeń antykradzieżowych. To dzięki nim popsujesz plany złodziejom podczas potencjalnej próby kradzieży i zagwarantujesz sobie spokój, o który i tak ciężko po zakupie nowego motocykla. W tym materiale przedstawimy ci zabezpieczenia motocyklowe — poznasz ich rodzaje i zalety, a także dowiesz się jak zmaksymalizować ochronę swojej maszyny przez kombinację różnego rodzaju rozwiązań dostępnych na rynku.

Linka lub łańcuch z zapięciem — skuteczne zabezpieczenie motocykla

Wszystkie linki i łańcuchy z zapięciem posiadają 3 wspólne cechy, które zachęcają do zakupu — solidność, bezawaryjność i uniwersalność. Zacznijmy od końca. Budowa linek i łańcuchów antykradzieżowych pozwala na ich użycie w dowolnych warunkach. Długość niektórych modeli sięga 1,5 metra, co pozwala przypiąć jednoślad do słupów, drzew i innych obiektów napotykanych w mieście, które zapewnią naszej maszynie pewne mocowanie. Kolejna jest bezawaryjność. Linki i łańcuchy antykradzieżowe cechują się bardzo prostą konstrukcją — tu dosłownie nie ma co się zepsuć! Główna część wykonana z utwardzonej stali i zapięcie z zamkiem — oto wszystkie elementy tego rodzaju zabezpieczeń motocyklowych. Ostatnią cechą jest solidność, chociaż tutaj z pewnym zastrzeżeniem. Jeśli chcesz mieć pewność porządnych materiałów i wysokiej jakości wykonania, powinieneś wybierać produkty sprawdzonych i renomowanych producentów (np. brytyjskiego Oxforda lub niemieckiej firmy Abus). Decydując się na zakup linki lub łańcucha antykradzieżowego z takiego źródła możesz mieć pewność, że posłuży ci wiele lat, skutecznie psując krew złodziejom motocykli — produkty od tych producentów posiadają konstrukcję uniemożliwiającą szybkie rozerwanie lub przecięcie za pomocą przenośnych narzędzi. Linki i łańcuchy z zapięciem dobrze sprawdzają się z kotwami antykradzieżowymi, które omawiamy w dalszej części materiału.

U-lock — zabezpieczenie antykradzieżowe na każdą kieszeń

U-lock to najmłodsze zabezpieczenie antykradzieżowe w motocyklowych szeregach. Najpierw przetestowali ją rowerzyści z całego świata — popularność tego rozwiązania jasno wskazuje, że były to pomyślne testy. Za zakupem U-locka przemawiają podobne argumenty, co za linkami i łańcuchami antykradzieżowymi. Nieskomplikowana budowa, wszechstronność (U-locka można zapiąć na koło motocykla lub przypiąć maszynę do wybranego obiektu, np. kotwy) i niewielkie rozmiary, dzięki którym możemy zabrać go ze sobą lub przechowywać w motocyklu, np. schowku pod kanapą. Poszukując U-locka, warto rozglądać się za modelami z utwardzanej lub hartowanej stali, która utrudnia rozerwanie lub szybkie przecięcie zabezpieczenia. Przodującym producentem U-locków jest niemiecki Abus.

Kotwa antykradzieżowa — gruntowna blokada motocykla

Kotwa to skuteczny sposób zmaksymalizowania skuteczności U-locka i linki lub łańcucha z zapięciem. Jeśli tylko masz możliwość zamontowania jej w swoim garażu — przez inwazyjny sposób montażu może być konieczna zgoda administratora budynku — warto zdecydować się na jej zakup. Zanim jednak to zrobisz, zweryfikuj czy pozwala na to rodzaj podłoża — ma on duży wpływ na solidność mocowania. Betonowe lub ceglane podłoże i precyzyjny proces montażu zaowocują naprawdę mocnym zakotwiczeniem twojego motocykla. Wybierając kotwę antykradzieżową, zwróć uwagę na materiał, z jakiego została wykonana (najlepiej sprawdzają się modele z hartowanej stali), rodzaj mocowania (dobrze wybrać produkt wyposażony w śruby uniemożliwiające jej odkręcenie) oraz kompatybilność z posiadanym zapięciem (średnica niektórych U-locków, linek czy łańcuchów może być zbyt duża, żeby przejść przez “ucho” kotwy antykradzieżowej). Sprawdzonymi producentami tego rodzaju zabezpieczeń jest brytyjska marka Oxford i niemiecki Abus.

Blokada tarczy hamulcowej — kieszonkowe zabezpieczenie motocykla

Na koniec zostawiliśmy najbardziej poręczne zabezpieczenie motocykla, które doskonale sprawdzi się we wszystkich jednośladach z tarczowym układem hamulcowym. Blokada tarczy hamulcowej uniemożliwia przepchnięcie motocykla w pojedynkę, co skutecznie odstraszy każdego złodzieja. Na rynku, poza podstawowymi blokadami, znajdziemy również modele wyposażone w alarm o mocy 100 dB. (to głośniej niż klakson motocyklowy). Biorąc pod uwagę fakt, ile takie maleństwo potrafi zrobić hałasu nawet w ciągu dnia, warto przemyśleć zakup właśnie takiego modelu. Wychodząc naprzeciw potrzebom motocyklistów, producenci zaprojektowali również linki (tzw. przypominacze) do blokad tarcz hamulcowych, której jeden koniec zakłada się na manetkę, a drugi zakotwicza przy blokadzie. Tani gadżet pozwala uniknąć uszkodzenia elementów zawieszenia i układu hamulcowego, a do takich może dojść, kiedy motocyklista ruszy z miejsca z założoną blokadą. Przodującymi producentami blokad tarcz hamulcowych są firmy Oxford i Abus.

Zabezpieczenie antykradzieżowe znajdziesz w I’M Inter Motors i na imready.eu

Wszystkie rodzaje zabezpieczeń antykradzieżowych do motocykli — kotwy, blokady tarcz hamulcowych, U-locki oraz linki i łańcuchy z zapięciem — znajdziesz w I’M Inter Motors, największej sieci sklepów motocyklowych w Polsce, i na https://www.intermotors.pl/. Duży wybór produktów antykradzieżowych to nie wszystko, co oferują te dwa miejsca. Liczą się również korzyści zakupowe, a tych jest wiele — bezpieczne płatności online, darmowa dostawa i darmowy zwrot zamówionych towarów do 60 dni to dopiero początek. Odwiedź jeden z 35 sklepów stacjonarnych lub wejdź na imready.eu i poznaj je wszystkie! Zabezpieczenia antykradzieżowe do twojego motocykla już tam na ciebie czekają.