Gwałtowny wzrost kosztów ubezpieczeń samochodowych OC – najbardziej dotknięte miasta wojewódzkie

Gwałtowny wzrost kosztów ubezpieczeń samochodowych OC – najbardziej dotknięte miasta wojewódzkie

Specjaliści z sektora ubezpieczeń samochodowych przekazują niepokojące informacje dla kierowców. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 roku, średnia cena za polisę OC urosła o 17,3% w porównaniu do analogicznego okresu z poprzedniego roku. Szczególnie mocno wzrost ten odczuły miasta wojewódzkie.

Analiza cen obowiązkowych polis komunikacyjnych została przeprowadzona przez analityków, którzy następnie opublikowali raport RanKING. Dokument ten zawiera szczegółowe informacje na temat bieżącej sytuacji na rynku polskich ubezpieczeń komunikacyjnych. Raport nie przynosi dobrych wiadomości – od 2023 roku systematycznie rosną ceny OC, co jest szczególnie widoczne, gdy analizujemy dane kwartalne. W pierwszym kwartale 2024 roku, średnia cena za obowiązkowe ubezpieczenie samochodu wyniosła już 575 złotych, co stanowi wzrost o 17,3% w stosunku do takiego samego okresu w roku 2023. Jeżeli ta tendencja się utrzyma, możemy spodziewać się, że do końca roku ceny za OC mogą wzrosnąć nawet o 50%.

Chociaż największy wzrost cen odnotowano w Olsztynie, gdzie średnia kwota za polisę OC urosła o 27,3% w ciągu jednego roku, to nie tam jest najdrożej. Miasto to nie znalazło się nawet w pierwszej trójce najdroższych. Czołówkę rankingu pod względem wysokości składek na ubezpieczenie stanowią: Gdańsk (802 zł), Wrocław (783 zł) oraz Szczecin (722 zł). Absolutnym minimum natomiast zapłacili kierowcy, którzy zarejestrowali swoje samochody w miastach takich jak Opole (544 zł), Katowice (568 zł) oraz Rzeszów (575 zł). Średni koszt polisy OC w Warszawie wyniósł 700 zł, co zapewniło stolicy czwarte miejsce w rankingu najwyższych cen. Piąte miejsce przypadło Łodzi ze średnią ceną polisy na poziomie 717 zł. Generalnie, w miastach wojewódzkich ceny polis OC urosły od 16,5% w Kielcach do aż 27,3% w stolicy Warmii i Mazur.