Czy aktualnie trudno jest zdać prawo jazdy?
Uzyskanie prawa jazdy w Polsce nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Statystyki są różne dla każdego miasta i liczby zdanych egzaminów na prawo jazdy różnią się w zależności od cech geograficznych każdego miasta i sytuacji drogowej. Jednak generalnie można powiedzieć, że zdawalność za pierwszym razem kierowców w miastach takich jak Częstochowa wynosi około 60%. Wiadomo, że można ponownie podejść do egzaminu jednak jest to nie tylko kosztowne ale też bardzo stresujące. Przeczytaj, w jaki sposób popełniane są najczęstsze błędy i jak możesz lepiej przygotować się do testu.
Teoretyczna część egzaminu i baza pytań
Obecnie na liście znajduje się prawie 4000 pytań. Pytania podzielone są na dwie grupy: pytania podstawowe i pytania specjalistyczne. Dodatkowo dostępne są pytania przeznaczone dla osób egzaminowanych na poszczególne kategorie praw jazdy, jak również takie, które może uzyskać każdy zdający. Do każdej kategorii przypisane są pytania o różnym stopniu trudności lub ważności – za jeden punkt, za dwa punkty lub za trzy punkty. Aby jak najlepiej przygotować się do egzaminu na prawo jazdy, musisz nauczyć się przepisów dotyczących znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej – na nich opiera się większość pytań.
Szkoła jazdy, do której zdecydujesz się zapisać na swój kurs powinna kłaść nacisk nie tylko na godziny wyjeżdżone z instruktorem ale też na to by jej kursanci w poznali teorię. Wiedząc, jakie to ważne dla kursantów najlepsze szkoły jazdy oferują nawet kursy na prawo jazdy, w których do części teoretycznej można się przygotować w 100% online.
Dlaczego tak trudno jest zdać część praktyczną?
Choć kandydata na kierowcę można przygotować do samodzielnej jazdy, to proste błędy na egzaminie mogą opóźnić wydanie mu prawa jazdy. Tak jak istnieje wiele historii o złośliwych egzaminatorach, egzamin ma swój własny katalog branżowych żartów, które zdarzają się podczas testów — czasem zabawnych, a czasem nawet dramatycznych. Wiele z tych sytuacji nie miałoby miejsca, gdyby nie stres towarzyszący egzaminowi. Wiadomo, że nie da się całkiem pozbyć stresu przed egzaminem, ale aby go jak najbardziej zminimalizować, dobrze jest zapisać się do szkoły jazdy, w której instruktorzy mają indywidualne podejście do swoich kursantów i każdemu z nich pomogą radzić sobie w różnych stresujących sytuacjach, z którymi może przyjść im się spotkać na drodze.
Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy?
Biorąc pod uwagę błędy popełniane przez ludzi podczas egzaminu na prawo jazdy w Częstochowie oraz to, jak stresująca może być nauka jazdy, jeden wniosek staje się jasny. Pierwszą rzeczą, o której musimy pomyśleć przygotowując się do takiego egzaminu, jest wybór odpowiedniej szkoły jazdy. Szkoła jazdy uczy nas wszystkiego, co jest nam potrzebne do zdania egzaminu i zdobycia wymarzonego przez nas dokumentu. Ekscytujące przedsięwzięcie polegające na nauczaniu prawa jazdy jest doświadczeniem zmieniającym życie, ale wiąże się również z wielką odpowiedzialnością. Jeśli chcemy, aby nasza placówka dydaktyczna cieszyła się dobrą opinią i posiadała wykwalifikowaną kadrę, to powinniśmy zadbać o to, aby wybrana przez nas szkoła posiadała kompetentnych instruktorów, którzy pomogą nam przygotować się zarówno do teorii jak i do praktyki.