Jak długo można jeździć na tych samych oponach?

Jak długo można jeździć na tych samych oponach?

Każdemu kierowcy, gdy wybiera nowe ogumienie, zależy na tym, aby opony służyły przez jak najdłuższy czas. Od czego zależy ich żywotność? Po czym poznasz, że trzeba wymienić opony i udać się do mechanika samochodowego w Tomaszowie Mazowieckim lub innym mieście? Podpowiadamy w dalszej części artykułu!

Jakie są oznaki zużycia opon

Istnieją różne symptomy zużycia opon – możemy je podzielić na następujące kategorie:

  • głębokość bieżnika,
  • wiek,
  • uszkodzenia mechaniczne.

Oznaki zużycia opon: głębokość bieżnika

Zgodnie z polskim prawem ogumienie musi zostać wymienione, jeśli wskaźnik TWI (Tread Whear Indicator) spada poniżej 1,6 mm. Nie czekaj jednak do spadku do minimalnej głębokości bieżnika, ponieważ im płytszy jest bieżnik, tym gorsze właściwości ma opona.

Płytki bieżnik przekłada się także na wygodę oraz bezpieczeństwo jazdy. Kierowca, który jeździ na zużytych oponach, może mieć trudności z precyzyjnym kierowaniem, trzymaniem się na zakrętach, a także ślizganiem podczas hamowania.

To spore niebezpieczeństwo, zwłaszcza na mokrej nawierzchni zużyta opona może sprawiać trudności. W takich sytuacjach wzrasta ryzyko wystąpienia tak zwanego aquaplaningu.

Ile powinna wynosić głębokość bieżnika, aby opona miała dobrą przyczepność na mokrej nawierzchni? Optymalna głębokość powinna wynosić 8 mm.

Oznaki zużycia opon: wiek

Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile lat musi upłynąć, aby opony się zużyły. Dawniej uważano, że wystarczy 4 lub 5 lat, aby ogumienie nadawało się do wymiany. Teraz na oponach premium można jeździć nawet 10 lat, tego typu opony bez problemu znajdziesz w sklepie motoryzacyjnym w Tomaszowie Mazowieckim. Pamiętaj, że starzenie opon przyspiesza też nieprawidłowa eksploatacja auta.

Oznaki zużycia opon: uszkodzenia mechaniczne

Do tej kategorii zaliczają się wszelkie deformacje, rozcięcia, rozdarcia, odklejenie bieżnika lub odkrycie drutówki. Wszystkie te objawy dyskwalifikują oponę z dalszego użytkowania.

Uszkodzenia mechaniczne najczęściej powstają w wyniku uszkodzeń nawierzchni.

Na co wpływa dobry stan opon samochodowych

Jazda na zużytych oponach stanowi zagrożenie nie tylko dla Ciebie, ale również pozostałych uczestników ruchu. Jeżdżenie na tak zwanych łysych oponach (pozbawionych wyraźnych klocków bieżnika) przekłada się na dłuższą drogę hamowania, a nawet może doprowadzić do utraty panowania nad autem. W szczególności, jeśli są złe warunki atmosferyczne (np. pada śnieg, deszcz), przez które przyczepność ogumienia znacznie się obniża. Dlatego tak istotne jest, aby opony samochodowe były w dobrym stanie.

Gdzie wymienisz opony? Sprawdź mechanika w Tomaszowie Mazowieckim

Aby zachować bezpieczeństwo i komfort podróżowania, musisz regularnie wymieniać opony. Gdzie możesz to zrobić? Sprawdzonym warsztatem samochodowym w Tomaszowie Mazowieckim jest Aspol.

Firma zna się nie tylko na wymianie opon, ale również jest dobrym wyborem, jeśli interesuje Cię mechanika pojazdowa w Tomaszowie Mazowieckim. Aspol działa na rynku od 1984 roku, możesz więc liczyć na fachową pomoc oraz obsługę serwisową najwyższej klasy.