Kłopotliwe znaki B-21 i B-23. Zobacz, kiedy możesz dostać mandat!

Kłopotliwe znaki B-21 i B-23. Zobacz, kiedy możesz dostać mandat!
fot. unsplash.com

Mowa tu o znaku zakazu skrętu w lewo oraz zakazie zawracania. Jeżeli z czymś kierowcy mają problem, to właśnie z tymi znakami. Bardzo łatwo jest złamać prawo w kontekście tych znaków i policji nie będzie obchodzić fakt, że po prostu się nie wiedziało. O co konkretnie chodzi?

B21- nie możesz ani skręcać ani zawracać!

Znak B-21 informuje o zakazie skrętu w lewo. Jednak warto pamiętać, że ten znak wskazuje również na fakt, że nie można również zawracać. I na nieznajomości właśnie tego przepisu kierowcy łapią się najczęściej. Niezastosowanie się do tego znaku skutkuje mandatem w wysokości 200 złotych i pięciu punktów karnych.

Jeżeli funkcjonariusz dodatkowo zauważy zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, ma prawo nałożyć również dodatkowo półtorej tysiąca złotych grzywny. Jeżeli okaże się, że jest to kolejne z rzędu takie przewinienie, kara wzrasta dwukrotnie, do trzech tysięcy. Pamiętaj również, że znak B-21 obowiązuje na najbliższym skrzyżowaniu. Jasno więc wynika, że za znakiem a przed skrzyżowaniem jeszcze, kierowca może zarówno skręcić w lewo jak i zawrócić. Wyjątkiem tu jest podwójna ciągła lub też pas zieleni.

B-23 – zakaz zawracania. I kropka.

W przypadku znaku zakazu zawracania, nie ma problemu z jednolitym odczytaniem. W tym przypadku obowiązuje tylko i wyłącznie zakaz zawracania, więc skręcać już wolno. Istotne jednak jest to, że znak ten obowiązuje od miejsca ustawienia znaku do najbliższego skrzyżowania.