16-letni kierowca Audi powoduje kolizję podczas policyjnego pościgu w Bukowinie Tatrzańskiej

16-letni kierowca Audi powoduje kolizję podczas policyjnego pościgu w Bukowinie Tatrzańskiej

Niedzielne przedpołudnie w Bukowinie Tatrzańskiej przyniosło dramatyczne zdarzenie drogowe. Młody kierowca samochodu marki Audi, nie zważając na sygnały służb mundurowych, zignorował wezwanie do zatrzymania się celem kontroli. Zamiast tego, 16-latek, jak się później okazało, postanowił uciekać. Pościg ze strony funkcjonariuszy policji był krótki i zakończył się tragicznie – kolizją.

Podczas pełnienia obowiązków służbowych, funkcjonariusze zauważyli nietypowe zachowanie kierującego Audi. Ten wykonał manewr wyprzedzania za pomocą którego przekroczył podwójną linię ciągłą – jasny sygnał do interwencji dla stróżów prawa. Policjanci natychmiast podjęli próbę zatrzymania go do kontroli, używając do tego sygnałów dźwiękowych i świetlnych. Reakcja młodego człowieka nie była jednak taka, jakiej oczekiwali – przeciwnie, zaczął on przyspieszać, rozpoczynając tym samym niebezpieczną ucieczkę.

Policyjne pościgi nie trwały jednak długo. Po chwili, kierowca Audi stracił kontrolę nad swoim pojazdem, który odbił się od samochodu marki Citroen i zakończył swój bieg na przydrożnym rowie. Funkcjonariusze zdołali zatrzymać nie tylko kierowcę, ale również dwójkę pasażerów podróżujących wraz z nim.

Dalsza kontrola drogowa przyniosła kolejne zaskakujące fakty. Okazało się, że za kierownicą siedział 16-letni mieszkaniec powiatu tatrzańskiego, który nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdów. Nieletni kierowca oraz jego rówieśniczy pasażerowie zostali przekazani opiece rodziców, a cała sprawa trafi do sądu rodzinnego.

Młodzi ludzie często mylnie sądzą, że prowadzenie pojazdu bez prawa jazdy nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami, ponieważ nie mogą oni dostać punktów karnych. Jest to jednak błędne przekonanie. Zgodnie z przepisami, każda osoba prowadząca pojazd bez wymaganych do tego uprawnień podlega karze grzywny. W przypadku nieletnich sprawy takie są rozpatrywane przez sąd rodzinny, który może nałożyć zakaz prowadzenia pojazdów do ukończenia 21 roku życia. Warto również zauważyć, że odpowiedzialność ponosi osoba, która umożliwiła nieletniemu lub osobie bez uprawnień prowadzenie pojazdu.