Zmiany na granicach Unii Europejskiej: Bułgaria i Rumunia w pełni dołączają do strefy Schengen od 2025 roku
Począwszy od pierwszego dnia nowego roku 2025, kierujący pojazdami nie będą musieli zatrzymywać się na granicach Rumunii i Bułgarii. Te dwa państwa, które stały się częścią Unii Europejskiej w roku 2007, w pełni zasymilują się ze strefą Schengen od początku 2025. Powiększenie największej na świecie strefy bez kontroli granicznej jest pozytywną nowiną dla wszystkich kierowców.
Obecnie, obszar Schengen skupia 29 państw, z których aż 25 to członkowie Unii Europejskiej. Cztery kraje spoza UE, które należą do tej strefy to Szwajcaria, Norwegia, Islandia oraz Liechtenstein. Od 1 stycznia 2025 r., Bułgaria i Rumunia dołączą do strefy Schengen. Oba państwa ubiegały się o pełne członkostwo w strefie od momentu przystąpienia do UE i po trwającym 13 lat procesie osiągną ten cel. Warto przypomnieć, że kontrola graniczna na bułgarskich i rumuńskich lotniskach została zniesiona w marcu 2024 r., a od stycznia 2025 r. będą to również granice drogowe.
Przystąpienie Bułgarii i Rumunii do Schengen uzyskało jednomyślne poparcie ze strony 27 członków UE. Integracja obu krajów z obszarem Schengen była możliwa dzięki wycofaniu sprzeciwu przez Austrię, a wcześniej również Holandię. Wcześniejsze sprzeciwy były wynikiem obaw, że Bułgaria i Rumunia nie zabezpieczają swoich granic wystarczająco przed nielegalną imigracją. Przekraczanie granic Unii Europejskiej wciąż wiąże się z kontrolami dla osób podróżujących z Cypru oraz Irlandii.
Dla kierowców oraz firm transportowych, które regularnie przemierzają terytorium Bułgarii i Rumunii, nowe regulacje oznaczają łatwiejsze i szybsze przekraczanie granic. Dzięki likwidacji barier na przejściach granicznych ułatwione zostanie zarówno podróżowanie, jak i transport towarów. Obecnie, kierowcy mogą tracić nawet kilkanaście godzin na pokonanie lądowych granic tych państw, co po zmianach ma ulec poprawie. Likwidacja kontroli granicznej przyczyni się także do lepszej organizacji pracy zawodowych kierowców.
Dodatkowym atutem jest fakt, że oba kraje już od dawna są częścią systemu Zielonej Karty, co potwierdza obowiązek posiadania aktualnego ubezpieczenia OC przez pojazd. W rezultacie, ewentualne szkody powstałe w wyniku kolizji lub wypadku będą łatwiejsze do załatwienia. Przy tym, warto też pamiętać, że osoby podróżujące samochodem nie muszą posiadać wizy wjazdowej, wystarczy polski dowód osobisty. Polskie prawo jazdy jest również honorowane w tych krajach.