Użytkownicy Google Maps muszą stawić czoła zmianie – dane zgromadzone na serwerze zaczynają znikać
Początek listopada zwiastuje konsekwentne wprowadzanie nowych regulacji w aplikacji Mapy Google. W momencie, gdy kierowcy uruchamiają narzędzie do nawigacji spotykają się z informacją o istotnej modyfikacji. Ta jednak nie jest powodem do radości – zmiana niesie za sobą ryzyko utraty dotychczas zgromadzonych danych. Warto jednak wiedzieć, że istnieje sposób na ochronę swojej osi czasu przed usunięciem.
Od 19 listopada Google zdecydowało się na systematyczną likwidację zgromadzonych osi czasu w swojej aplikacji do nawigacji. To nie oznacza ich całkowitego zniknięcia – usunięte zostają jedynie te przechowywane na serwerze i w chmurze. Oznacza to, że użytkownicy mają obecnie dostęp jedynie do danych z ostatnich trzech miesięcy. Dla wielu kierowców taka sytuacja jest dość problematyczna.
Zmiany wprowadzone przez Google przekładają się na przechowywanie danych z osi czasu jedynie w pamięci urządzenia, które wykorzystywane jest do korzystania z tej aplikacji. Taki scenariusz może być niekorzystny dla użytkowników z kilku powodów. Przede wszystkim, nie będą mieli oni dostępu do tych samych danych na różnych urządzeniach, na których są zalogowani do swojego konta Google. Ponadto, informacje zgromadzone w osi czasu na komputerze, telefonie czy tablecie nie będą synchronizowane – co oznacza, że de facto będą to odrębne osie czasu. Dodatkowo, wszystkie te informacje będą zajmować miejsce w pamięci urządzenia.
Google nie zamierza jednak ustępować i zapewnia, że taka decyzja została podjęta głównie z troski o bezpieczeństwo użytkowników. Chodzi przede wszystkim o uniemożliwienie niepowołanym osobom śledzenia lokalizacji użytkownika na podstawie dostępu do jego urządzenia z zalogowanym kontem Google. Nieoficjalnie jednak, chodzi tu również o oszczędność miejsca na serwerach – gromadzenie danych od miliardów użytkowników jest bowiem sporym obciążeniem dla infrastruktury Google.
Mimo wszystko, aplikacja Mapy Google udostępnia użytkownikom informacje o zmianach w sposobie przechowywania danych. Po uruchomieniu programu pojawia się stosowny komunikat. Użytkownicy, którzy nie chcą tracić swoich starych danych mają możliwość ich pobrania. Co więcej, sami mogą zdecydować, jakie informacje chcą przetransferować do pamięci swojego urządzenia – czy będą to dane od początku korzystania z aplikacji, czy tylko z ostatnich lat.
Warto jednak pamiętać, że możliwość pobrania osi czasu będzie dostępna jedynie do 9 czerwca 2025 roku. Do tego dnia można więc aktywować i zapisać swoją kopię zapasową. Po tym terminie wszystkie niezabezpieczone dane zostaną usunięte bez możliwości odzyskania.