Oto ile kosztuje prawo jazdy na motocykl. Przygotuj się na spore wydatki!

Oto ile kosztuje prawo jazdy na motocykl. Przygotuj się na spore wydatki!
fot. unsplash.com

Jazda na motocyklu to marzenie niejednej osoby. Poczucie wolności i niezależności, omijanie kroków i brak problemów z parkowaniem to tylko kilka spośród wielu profitów. Jednak, aby jeździć na motorze, musisz mieć ukończony stosowny kurs i dopełnić wielu formalności. Dodajmy, nieco kosztownych.

Kategorie uprawnień na motocykl

W polskim prawie wyróżnia się cztery kategorie, różniące się znacznie budową jednośladu na jakim chcemy się poruszać. Będą to kategoria:

  • A – na wszystkie motocykle w tym te z bocznym wózkiem. Aby o nie się ubiegać, musisz mieć ukończone 24 lata.
  • A1 – dokument uprawniający do jazdy na motorze o maksymalnej pojemności silnika 125 cm3. Warunkiem koniecznym jest ukończenie 16 roku życia i pisemna zgoda opiekuna prawnego.
  • A2 – to motocykle mające moc maksymalną 35 kW. Ubiegać o ten papier możesz dopiero po ukończeniu 18 roku życia
  • AM – to prawo jazdy na motorowery. Maksymalna prędkość takiego jednośladu to 45 km/h. Dokument nie zostanie wydany bez ukończenia 14 roku życia oraz zgody opiekuna prawnego.

Kurs na prawo jazdy motorem – koszty

Najtaniej wychodzi kurs na prawo jazdy kategorii AM, bo tu trzeba liczyć się z wydatkiem od 900 do 1500 złotych. Jednak już na wyższe kategorie, cena zaczyna się od 1500 złotych i rośnie nawet do 2300. Ceny różnią się w zależności od regionu Polski i wielkości miasta. Niestety, na samym kursie wydatki się nie kończą.

Konieczne jest dostarczenie zdjęcia w odpowiednim formacie, za które zapłacisz średnio 30 złotych. Do tego zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do prowadzenia motoru (około 200 zł). Prócz tego, jeżeli ubiegasz się o prawo jazdy na motor, musisz mieć również odpowiedni strój. To buty, które zakrywają całą stopę, długie spodnie, kurtkę z długim rękawem oraz rękawiczki zakrywające całe dłonie. Oczywiście to wszystko dedykowane jeździe motocyklowej. Nie zapominaj również o kasku ze słuchawkami dousznymi i wejściem minijack.

Koszty egzaminu

Każdy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego ma ten sam cennik – 30 złotych za egzamin teoretyczny i od 170 do 230 złotych za praktyczny. Wszystko to w zależności, jak jaką kategorię zdajesz. Końcowa opłata, to kwota w wysokości 100,50 zł z tytułu wydania dokumentu uprawniającego do jazdy motocyklem. Jak widać, nie jest to tania rozrywka!

Szukasz więcej informacji o sportach motorowych? Koniecznie zobacz portal speedway-liga.pl