Kierujący autem bez okularów korekcyjnych naraża się na karę finansową

Kierujący autem bez okularów korekcyjnych naraża się na karę finansową

Osoba z problemami ze wzrokiem, jeżeli nie korzysta z okularów podczas prowadzenia samochodu, może zostać ukarany grzywną do 1500 zł. Właściciele prawa jazdy powinni dokładnie sprawdzić swoje dokumenty, ponieważ prowadzenie pojazdu bez okularów jest równoznaczne z kierowaniem samochodem bez odpowiednich uprawnień.

Podczas czwartkowego patrolu drogówki (30.11.2023), funkcjonariusze z Szczytna, zatrzymali do kontroli kierowcę Volkswagena. Mężczyzna, który prowadził auto, był w wieku 24 lat. Policjanci ustalili w trakcie kontroli, że mężczyzna powinien nosić okulary korekcyjne podczas jazdy. Kierowca poruszał się samochodem bez okularów, mimo iż na jego prawie jazdy widnieje kod ograniczeń 01.01. Ze względu na to wykroczenie, mieszkaniec gminy Szczytno zostanie wezwany do sądu.

Warto pamiętać!

Prowadzenie samochodu bez wymaganego sprzętu korygującego wzrok jest uznawane za jazdę bez odpowiednich uprawnień. Za takie wykroczenie grozi kara grzywny minimum 1500 zł, aresztu lub ograniczenia wolności. To nie koniec kłopotów, bowiem policjanci mają prawo zatrzymać prawo jazdy prowadzącego.

Jeśli mamy problemy ze wzrokiem, powinniśmy dokładnie sprawdzić swoje prawo jazdy, zwłaszcza pole nr 12 na odwrocie dokumentu. To tam wpisane są kody informujące o ograniczeniach w korzystaniu z uprawnień lub dodatkowych informacjach.

Kody oznaczone symbolem 01 odnoszą się do wymaganej korekty lub ochrony wzroku:

– okulary

– soczewki kontaktowe

– okulary ochronne

– szkła przyciemniane

– przepaska na oko

– okulary lub soczewki kontaktowe

Każdy kierowca powinien bezwzględnie przestrzegać kodu, który jest wynikiem orzeczenia lekarskiego.