Kiedy konieczna jest regeneracja skrzyni biegów?

Kiedy konieczna jest regeneracja skrzyni biegów?

Posiadacze aut wiedzą, że aby było ono w dobrej kondycji przez długi czas konieczne jest regularne dbanie o jego podzespoły. Jednym z najważniejszych z nich jest skrzynia biegów. Gdy zaczyna szwankować konieczna może być regeneracja skrzyni biegów lub zakup nowej. Co warto wiedzieć o regeneracji skrzyń biegów?

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • kiedy zachodzi konieczność regeneracji skrzyni biegów
  • co w sytuacji, gdy konieczny jest zakup nowej skrzyni biegów
  • gdzie kupimy nowe automatyczne i manualne skrzynie biegów

Regeneracja skrzyni biegów – kiedy zachodzi konieczność?

Regeneracja skrzyń biegów nie jest standardowym zabiegiem. Najczęściej wynika z niepoprawnego pielęgnacji i użytkowania skrzyni biegów. Nieodpowiednie dbanie o stan mechaniczny auta i niewłaściwa technika jazdy może doprowadzić do uszkodzeń skrzyni biegów. Najczęściej  powodem jest zbyt szybka zmiana biegów, niedostosowywanie ich do prędkości pojazdu czy też niedokonywanie regularnej wymiany oleju. Niezależnie czy jest to manualna skrzynia biegów czy automatyczna, konieczność jej pielęgnacji i właściwego użytkowania jest bardzo ważna.

Podstawowymi objawami wskazującymi na potencjalną konieczność regeneracji skrzyni biegów są: wyciek oleju, specyficzne szumy skrzyni biegów, zgrzyt w momencie przełożenia, wyskakiwanie biegów lub opór pojawiający się przy zmianie biegów. W przypadku takich objawów awarii skrzyni biegów warto niezwłocznie udać się do mechanika.

Regularne przeglądy i odpowiednia konserwacja automatycznej i manualnej skrzyni biegów mogą znacznie wydłużyć jej żywotność. Cykliczna wymiana oleju i dbanie o poprawną technikę jazdy to podstawa dbania o swoją skrzynię biegów i cały samochód. Warto o tym pamiętać, ponieważ kwota jaką kosztuje regeneracja skrzyni biegów nie należy do najniższych.

Gdy regeneracja skrzyń biegów nie wystarczy. Kiedy zdecydować się na zakup nowej skrzyni biegów?

W sytuacji gdy nasza skrzynia biegów jest nieodwracalnie uszkodzona lub naprawa skrzyni biegów jest nieopłacalna stajemy przed koniecznością zakupu nowego egzemplarza. Możemy kupić całkowicie nową skrzynię biegów, o ile jest jeszcze produkowana do modelu naszego auta, lub zdecydować się na zakup skrzyni po regeneracji. Niezależnie czy to skrzynie ręczne czy automatyczne jest to spory wydatek. To również różny czas oczekiwania w zależności od tego jakim modelem skrzyni jesteśmy zainteresowani. Właściciel pojazdu, którego podzespoły nie są już produkowane musi często uzbroić się w cierpliwość lub szukać skrzyni biegów w wielu miejscach.

Gdzie kupimy nowe skrzynie biegów?

W najlepszej sytuacji są właściciele nowych i popularnych modeli aut. W pierwszej kolejności mogą szukać nowego modelu skrzyni biegów u producenta lub w autoryzowanym salonie. Koszt i dostępność modelu zależy od wielu czynników, w tym typowi skrzyni biegów, modelowi auta oraz popularności modelu. Jeżeli zakup nowej skrzyni biegów jest dla nas zbyt dużym wydatkiem pozostaje nam rozejrzeć się za odpowiednią ofertą na rynku wtórnym. Z pomocą tutaj przychodzą specjalistyczne sklepy lub serwis skrzyni biegów, dostępne również w Internecie. Jest to metoda najpewniejsza, ponieważ możemy przeglądać oferty spośród wymienionych typów skrzyń biegów oferowanych przez dany serwis i wybrać odpowiedni model wraz z gwarancją rozruchową. Nieco bardziej ryzykowne jest poszukiwanie wśród prywatnych ofert, w tym na wszelkiego rodzaju portalach aukcyjnych. Kupując skrzynię biegów w wyspecjalizowanej firmie oferującej regenerację i sprzedaż skrzyni biegów i innych podzespołów mamy pewność, że kupujemy sprawdzony towar, często wraz z montażem. Dlatego warto postawić na sprawdzoną markę i cieszyć się sprawnym autem jeszcze przez długie lata po wymianie skrzyni biegów.