Jesień potrafi zaskoczyć kierowców. Uważaj na drodze!

Jesień potrafi zaskoczyć kierowców. Uważaj na drodze!
fot. unsplash.com

O ile zima zwykle zaskakuje drogowców, o tyle jesień jest często niedoceniana przez kierowców. Wielu wypadków dałoby się uniknąć, gdyby tylko na poważnie wziąć pod uwagę jesienne spadające liście czy niewinnie wyglądające kałuże. 

Znak A15 prawdę ci powie

To znak ostrzegawczy, informujący o śliskim fragmencie drogi. Samochód na żółtym tle mający pod kołami zygzaki — prościej chyba już się nie dało tego opisać. Gdy kierowca mija ten znak, koniecznie musi pamiętać o dostosowaniu stylu jazdy do warunków panujących aktualnie na drodze. W przeciwnym razie może przekonać się o tym, jak zwodnicza bywa jesienna aura. 

Ślisko na drodze

Lato rozpieściło kierowców skąpanymi w słonecznym żarze drogami. Pozornie bezpieczne, dawały poczucie stabilnej jazdy. Jednak we wrześniu sytuacja ta ulega diametralnej zmianie. Spore wahania temperatur sprawiają, że wcześnie rano i wieczorami, na jezdni może sunąć wilgotna mgła.

Dodajmy do tego jeszcze deszcze, dzięki którym na jezdni pojawiają się kałuże, a będziemy mieć preludium do zimowego stylu jazdy. Mokra nawierzchnia, to też niezwykle śliska jezdnia. A w kałuży letnie opony zachowują się tak, jak gdyby jeździły po skutym lodzie. 

Wisienką na jesiennym torcie samochodowej jazdy są spadające liście. Jeżeli jedziesz drogą, na której mienią się jesiennymi barwami liście, koniecznie zachowaj ostrożność. Mokre liście to pułapki na kierowców. Bardzo łatwo przez nie wpaść w poślizg i stracić panowanie nad kierownicą. O tych wszystkich aspektach ostrzega właśnie wspomniany znak A-15. 

Dlaczego jesienią trzeba usuwać liście z samochodu?

Jeżeli o poranku zobaczysz liście na swoim aucie, koniecznie je ściągnij, nawet jak nie zamierzasz ruszać się nigdzie samochodem. Mokre liście szybko się przyklejają i jednocześnie ulegają rozkładowi. Tym samym wydzielają z siebie szkodliwe substancje, które mogą zaszkodzić karoserii. Do tego ich szczątki dostają się do układu wentylacyjnego, gdzie są wymarzoną pożywką dla bakterii. Unikaj tego za wszelką cenę. Wystarczy tylko sprzątnąć liście ze swojego pojazdu.