Zmiany w kodeksie dotyczące pieszych dają pozytywne rezultaty!

Zmiany w kodeksie dotyczące pieszych dają pozytywne rezultaty!
fot. unsplash.com

Gdy pewien czas temu w życie weszły przepisy dotyczące pierwszeństwa pieszych na przejściach, podniosły się komentarze zwolenników i przeciwników. Jak się okazuje, ci pierwsi mieli rację – jest o wiele mniej wypadków z udziałem pieszych. 

Statystyki jasno pokazują

W czerwcu 2021 roku wypadków śmiertelnych z udziałem pieszych było tylko 5. Dla porównania, w analogicznym czasie trzy lata wcześniej było ich aż 12. Dane te pochodzą z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego. 

Europejska Rada Bezpieczeństwa w Transporcie w latach 2016 – 2018 oceniała, że Polska była jednym z najbardziej niebezpiecznych państw patrząc ze względu na śmiertelność pieszych. W obliczu takich danych, trzeba jednak stwierdzić, że nowe prawo znacznie poprawiło tę sytuację. 

Pieszy nie zawsze bez winy

Od 1.06.2021 piesi mają pierwszeństwo przed wszystkimi pojazdami z wyjątkiem tramwajów. Przepis ten jednak traci moc, gdy pieszy w trakcie przejścia w wyznaczonym miejscu, rozmawia przez telefon albo też słucha muzyki na słuchawkach. Cała lista wyłączeń jest dostępna w znowelizowanym kodeksie prawo o ruchu drogowym. 

Nie bez kontrowersji

To, że zmienione prawo działa, wiemy i nie sposób z tym polemizować. Nawet jednak w tym przypadku nie milkną głosy krytyki. Część kierowców obawia się, że piesi będą wchodzić na pasy bez jakiegokolwiek rozglądania się na ulicy. Może również dojść do sytuacji, gdy pieszy użytkownik drogi wręcz celowo wejdzie pod koła. A tłumacząc swoje zachowanie, powie z rozbrajającą szczerością, że przecież miał pierwszeństwo.

W idealnym świecie, zarówno użytkownicy samochodów jak i piesi, uważają na siebie wzajemnie. W rzeczywistości chyba tylko pozostaje nam postarać się, aby tak właśnie było.