Jak przyzwyczaić psa do jazdy autem?

Jak przyzwyczaić psa do jazdy autem?

Wiele czworonogów nie lubi jeździć autem, co może mieć wiele różnych przyczyn, ale niezależnie od powodu, warto to zwalczać. Jest wiele sytuacji, w której jazda samochodem jest niezbędna, jak np. wyjazd na urlop, wycieczka za miasto, czy wizyta u weterynarza. Stres związany z jazdą autem może spowodować biegunkę lub wymioty, a w najlepszym razie uciążliwe piszczenie, co zepsuje przyjemność podróży wszystkim osobom znajdującym się w samochodzie, nie wspominając o samym psie.

Chcąc, aby podróżowanie z psem było przyjemnością, należy zadbać o:
• spacer przed podróżą;
• zapewnienie psu dostępu do wody w trakcie dłuższej podróży;
• odpowiednią ilość postojów na długich trasach;
• miejsce do położenia się.
• jeśli pies podczas jazdy ma problemy żołądkowe (wymioty, biegunka), to lepiej, aby przed podróżną ograniczyć ilość spożytego jedzenia. W takim przypadku karma dla psa powinna być podana po podróży lub w małych porcjach, jeśli jazda będzie trwała długo.

Psy, które z jakichś względów nie lubią jeździć autem, należy do tego stopniowo przyzwyczajać. Można psa zabierać na krótkie przejażdżki, po których nastąpi nagroda. Dobrze sprawdzi się spacer w nowym miejscu lub przysmaki dla psa, które zostaną podane bezpośrednio po podróży. Warto również zadbać o to, aby jazda autem kojarzona była z przyjemnością. Jeśli pies podróżuje samochodem tylko do weterynarza, którego się boi, to nie ma szans, żeby polubił jazdę autem, dlatego tak ważne jest, aby zabierać psa również w inne miejsca np. dojechać autem na spacer do lasu, czy nad jezioro.

Bardzo ważne w przyzwyczajaniu psa do jeżdżenia samochodem, jest również, aby nie wciągać pupila do auta na siłę. Najlepiej, jeśli opiekun pierwszy wsiądzie, a następnie zachęci do tego samego czworonoga. Dobrym pomysłem jest przywołanie psa do siebie, używając do tego jego imienia, ale trzeba zrobić to miłym i wesołym głosem. Można wykorzystać do tego również przysmaki dla psa, które zwabią pupila do auta. Pomocna może być również ulubiona zabawka dla psa, ale trzeba pamiętać, aby psu jej nie odbierać w trakcie jazdy.

Właściciele psów, które bardzo się stresują wszelkimi podróżami, powinni skonsultować się z lekarzem weterynarii i np. przed długimi podróżami podawać pupilowi środek uspokajający. Czasem to jedyne wyjście, aby zniwelować strach, a może być również pomocne w przyzwyczajaniu psiaka do jazdy samochodem.