Inicjatywa promująca bezpieczeństwo w ruchu drogowym pod hasłem "Bądź widoczny – używaj odblasków!"

Inicjatywa promująca bezpieczeństwo w ruchu drogowym pod hasłem "Bądź widoczny – używaj odblasków!"

W ostatni poniedziałek, funkcjonariusze policji i strażnicy miejski z Malborka, zaangażowali się w aktywną kampanię społeczną odnoszącą się do bezpieczeństwa na drogach, zatytułowaną „Bądź widoczny – Noś odblaski!”. Głównymi uczestnikami tego wydarzenia byli seniorzy z malborskiego Uniwersytetu III Wieku. Celem tej inicjatywy, która miała miejsce w samym sercu miasta, było przypomnienie oraz uświadomienie wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, a szczególnie tym najbardziej narażonym na zagrożenia, jak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowych i jak duże znaczenie ma bezpieczne poruszanie się po drogach. Policjanci zdecydowanie podkreślali, że odblaski mogą ratować życie i apelowali o ich noszenie, aby zwiększyć swoją widoczność na drodze.

Poprzedniego dnia, dokładnie o godzinie 16:00 na Placu Jagiellończyka w Malborku, odbyło się wydarzenie pod nazwą „Bądź widoczny – Noś odblaski!” Podczas tego happeningu, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Malborku oraz strażnicy miejscy z Malborka przekonywali mieszkańców o tym, jak ważne jest dbanie o własne bezpieczeństwo na drogach. Organizatorem wydarzenia był Uniwersytet III Wieku działający pod egidą Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji, przy współpracy Komendy Powiatowej Policji w Malborku, Urzędu Miasta Malborka oraz Straży Miejskiej w Malborku. Celem tych działań było promowanie odpowiednich postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego, a także uświadomienie jak dużą rolę odgrywa noszenie odblasków, zwłaszcza podczas poranków i wieczorów. Funkcjonariusze policji skierowali swoje apele do seniorów, przekonując ich, że odblaski mogą uratować ich życie. Każdy z uczestników otrzymał opaskę odblaskową.

Jesień i zima to okresy, kiedy to warunki widoczności pogarszają się już w godzinach popołudniowych, co wymaga dodatkowego dbania o własne bezpieczeństwo. W przypadku elementów odblaskowych mocno obowiązuje zasada „im więcej tym lepiej”. Właściwie rozmieszczone elementy odblaskowe na nogach, ubraniu czy nadgarstku na pewno zwrócą uwagę kierowców.

Warto zapamiętać kilka zasad, które znacznie poprawią nasze bezpieczeństwo:

1. Jeśli nie ma chodnika, poruszaj się po lewej stronie drogi – w ten sposób widzisz zbliżające się pojazdy;

2. Pamiętaj o zasadzie „widzieć i być widzianym”. To, że Ty widzisz samochód, niekoniecznie oznacza, że kierowca Ciebie dostrzega!

3. Odblaski umieszczaj po stronie ciała bliżej jezdni, np. na nodze lub ręce. Na tej wysokości odblaski są najlepiej oświetlane przez reflektory samochodów;

4. Przestrzegaj przepisów ruchu drogowego. Najczęstsze wykroczenia to m.in.: przechodzenie w miejscach niedozwolonych, niekorzystanie z odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym, wtargnięcie przed nadjeżdżający pojazd, nieprzestrzeganie sygnalizacji świetlnej;

5. Noś odblaski nawet w mieście. Wybierz dla swojego dziecka plecak z elementami odblaskowymi, buty ze świecącymi elementami oraz odzież z wszytymi odblaskami.

Należy pamiętać, że bycie widocznym na drodze to podstawa naszego bezpieczeństwa. Niewielki odblask może uratować życie!