Apel Policji do Kierowców i Pieszych: Uważajmy na trudne warunki atmosferyczne na drodze

Apel Policji do Kierowców i Pieszych: Uważajmy na trudne warunki atmosferyczne na drodze

Zasłona gęstej mgły, śliskość nawierzchni drogi i łopoczące w wietrze opadłe liście tworzą niebezpieczne warunki na drodze, które stają się poważnym wyzwaniem dla kierowców. Wszystko to sprawia, że jazda bywa bardziej skomplikowana niż zwykle. Funkcjonariusze policji upominają kierowców o konieczność zwracania szczególnej uwagi na pieszych, którzy są mniej zauważalni w takich warunkach. Przypominają także, że prędkość dozwolona według przepisów drogowych nie jest zawsze prędkością bezpieczną.

Wobec tych wszystkich utrudnień na drogach, przedstawiciele służb porządkowych apelują do zarówno kierowców, jak i pieszych o przejawianie zwiększonej ostrożności. Zgęszczona mgła, która nagle pokryła drogi powiatu rawskiego, znacznie ogranicza widzialność. W tak niekorzystnych warunkach pogodowych, zalecają wzmożoną czujność i dostosowanie prędkości pojazdu do panujących okoliczności. Podkreślają przy tym, że w czasie mgły, kierujący nie powinni bezwzględnie polegać na ograniczeniach prędkości określonych przez znaki drogowe. W takich sytuacjach, powinno się jechać znacząco wolniej. Dostrzegają też, że wyprzedzanie jest szczególnie ryzykownym manewrem podczas gęstej mgły. Przy słabej widzialności, nigdy nie możemy być całkowicie pewni, czy z przeciwka nadjeżdża inny pojazd.

W tym kontekście, władze apelują również do pieszych o uwagę, podkreślając, że są oni mniej widoczni dla kierowców w tych trudnych warunkach. Zachęcają pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, które mogą znacznie zwiększyć ich widoczność, a co za tym idzie – bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas mgły.