Oczekiwanie na pociąg stanie się mniej stresujące? PKP wprowadza funkcję śledzenia pociągów

Oczekiwanie na pociąg stanie się mniej stresujące? PKP wprowadza funkcję śledzenia pociągów

Pozostałości napięcia związane z oczekiwaniem na pociąg mogą wkrótce stać się przeszłością, jeżeli wierzyć obietnicom kolejowców. Zapowiadają oni istotną zmianę w tej kwestii – możliwość sprawdzenia aktualnej pozycji wybranych składów PKP na mapie. Pytanie jednak, czy to rzeczywiście ta innowacja, na którą z niecierpliwością czekamy?

Kolejarze są dumni z projektu nazwanego „Optymalizacja Portalu Pasażera”. Prace nad aktualizacją tego portalu zakończyły się tuż przed świętami Bożego Narodzenia. W ramach nowości pojawiła się funkcja pokazująca położenie pociągów i przebieg ich tras na mapie. Czy to jest ta oczekiwana innowacja? Niestety, nie jest to takie nowatorskie, jak mogłoby się wydawać.

Możliwość podglądu aktualnego położenia pociągu nie jest nowa i była dostępna już kilka lat temu (osobiście korzystałem z niej jeszcze gdy mój smartfon działał na systemie Windows Phone). Problem polegał jednak na tym, że nie działała ona zawsze poprawnie. Czasami było tak źle, że pozycja była błędnie wskazywana, aplikacja lub telefon się zawieszały, co spowodowało tymczasowe wyłączenie tej funkcji zarówno w wersji przeglądarkowej, jak i na popularnych aplikacjach na iPhone’y oraz smartfony z Androidem. Do dziś pamiętam, że zdarzały się sytuacje, kiedy według aplikacji Portalu Pasażera pociąg, do którego wsiadałem z aktywnym GPS-em, miał być kilkadziesiąt kilometrów dalej.

Od grudnia 2024 r. sytuacja powinna jednak ulec poprawie – tak przynajmniej zapowiadają przedstawiciele PKP PLK S.A. Sprawdziłem więc nową wersję dostępną w przeglądarce oraz aplikacje na Androida i iOS’a. Wszystko działało dość stabilnie i poprawnie pokazywało pozycję danego pociągu na mapie (chociaż tylko w aplikacji była dostępna funkcja aktywnego śledzenia, a na stronie tylko przewidywane położenie). Nie zauważyłem większych opóźnień czy zawieszeń. To zdecydowany postęp! Niemniej liczba widocznych pociągów na mapie jest nadal dosyć ograniczona (lepiej radzą sobie z tym Koleje Mazowieckie). Niewielki procent pociągów pasażerskich w Polsce ma aktywną lokalizację GPS, którą można na bieżąco śledzić. Najłatwiej jest to zrobić w centralnej i zachodniej Polsce oraz na południu kraju. Niestety, im dalej na wschód, tym mniej pociągów z aktywnym GPS-em.