Samochodem za granicę – 4 istotne rzeczy o których warto pamiętać

Samochodem za granicę – 4 istotne rzeczy o których warto pamiętać

Podróż samochodem za granicę ma wiele zalet. Nie da się ukryć, że jest to zdecydowanie tańszy środek transportu niż samolot. Poza tym wiele osób ma ogromną przyjemność z prowadzenia samochodu. Osoby, które decydują się na wyjazd samochodem w celach turystycznych, dość często chwalą sobie swobodę w wyborze miejsc do zwiedzania. W artykule wyjaśniamy, o czym trzeba pamiętać, decydując się na podróż autem poza granice kraju.

1. Jak się przygotować na wyjazd samochodem za granicę?

2. Czy polskie prawo jazdy jest wszędzie ważne?

3. Z jakich względów warto mieć ubezpieczenie turystyczne?

Podróżowanie własnym samochodem za granicą jest coraz bardziej popularne. Polacy mają coraz więcej samochodów, przez co mają więcej swobody w podróżowaniu. Wakacje samochodem dla całej rodziny wychodzą taniej niż podróż samolotem. Planując wjazd na terytorium innego kraju, koniecznie trzeba orientować się w obowiązujących przepisach (typu dopuszczalna prędkość, obowiązkowe wyposażenie auta). Na terenie Unii Europejskiej i poza Unią jest wiele autostrad, o których można przeczytać na stronie autostrady.com.pl. Jeszcze przed wyruszeniem w trasę można sprawdzić, które autostrady są płatne, które bezpłatne, gdzie obowiązuje odcinkowy system opłat i gdzie funkcjonują winiety. Osoby oszczędne na podstawie tego rodzaju danych mogą wybrać trasę przejazdu na wakacje czy w innych celach.

Jak się przygotować na wyjazd samochodem za granicę?

Przygotowania do wyjazdu koniecznie trzeba zacząć od kontroli stanu technicznego pojazdu. Trzeba wykonać wszystkie niezbędne naprawy, bez ryzykowania, że „jakoś to będzie”. Niesprawne auto możne zniszczyć całą radość z podróżowania, przysporzyć wiele kłopotów i dodatkowych kosztów, a nawet może spowodować wypadek drogowy. Tak więc troska o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego jest najważniejsza. Wizyty u mechanika samochodowego nie powinno się odkładać na ostatnią chwilę, gdyż warsztaty samochodowe mają na ogół dużo pracy. Trzeba też naszykować na wyjazd między innymi trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę i koło zapasowe. Należy dopilnować wszystkich dokumentów (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, wymagane ubezpieczenia — ubezpieczenie OC/ AC, NNW, assistance za granicą, zielona karta, winiety). Konkretne dokumenty zależą od wymogów kraju docelowego. Nie wszędzie można wykorzystywać w samochodzie gadżety typu antyradar, CB Radio czy kamery samochodowe. W niektórych państwach przepisy związane z ruchem drogowym są surowsze niż w Polsce, przez co kierowcy mogą (nawet zupełnie nieświadomie) popaść w konflikt z prawem. Przykładem może być sytuacja, gdy kierowca nie ma przy sobie odpowiedniej kwoty do zapłaty za mandat, co może wiązać się nawet z konfiskatą mienia (rzeczy odzyskuje się po zapłacie).

Czy polskie prawo jazdy jest wszędzie ważne?

Jeśli chodzi o polskie prawo jazdy, to można się nim posługiwać na obszarze Unii Europejskiej oraz na terenie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). Natomiast Międzynarodowe Prawo Jazdy ma zastosowanie w krajach, które mają podpisaną Konwencję Genewską lub Wiedeńską. Takie prawo jazdy wydają starostwa powiatowe, a czas oczekiwania na dokument nie jest długi (warto to jednak sprawdzić bezpośrednio w urzędzie).

Z jakich względów warto mieć ubezpieczenie turystyczne?

Na terenie UE Polacy mogą okazywać EKUZ, które uprawnia ich do bezpłatnego leczenia. Przy czym nie należy z góry uznawać, że świadczenia są wszędzie takie same jak w Polsce. Koszty leczenia za granicą są ogromne, dlatego bez względu na cel podróży, warto wykupić ubezpieczenie dla turystów. Więcej informacji o bezpiecznym podróżowaniu można sprawdzić na stronie https://autostrady.com.pl/autostrady/europa/.