Wymiana bezterminowego prawa jazdy. Co się stanie, gdy tego nie zrobisz?
Prawo jazdy to dokument, który z definicji musi wymienić każdy jego posiadacz. Wymiana bezterminowego prawa jazdy wydaje się jednak zwykłą pomyłką — wszak zostało wydane na nieokreślony czas. Jednak są od tego wyjątki. Jakie?
Wymiana bezterminowego prawa jazdy — kiedy?
W przypadku prawa jazdy z określonym terminem ważności właściwie nie ma problemu. Wymiana musi nastąpić przed upływem daty ważności wymienionej w rubryce 12 na odwrocie dokumentu. W tym terminie musisz również odnowić badania lekarskie i zdobyć nowy papierek. Co oczywiste, nie musisz jeszcze raz podchodzić do egzaminu na prawo jazdy.
Zobacz również: Kolorowe kropki na oponach – co oznaczają?
Bezterminowe prawo jazdy również musi być wymienione, chociaż działanie to jest zaprojektowane na lata 2028- 2033. Działanie to niesie konieczność zrobienia nowego zdjęcia oraz ruszenia całej administracyjnej machiny, związanej z wizytą w wydziale komunikacji. Nie obędzie się również bez obowiązkowych badań lekarskich. Przewidywany koszt całkowity to około 350 zł, czyli nowe zdjęcie, opłaty oraz badania.
Co się stanie, jak nie wymienię?
Policja jest w tym przypadku bezlitosna. Jeżeli zostaniesz zatrzymany do rutynowej kontroli i wyjmiesz stare prawo jazdy, które powinno być wymienione, dostaniesz mandat. Mundurowi zwyczajnie potraktują to jako posiadanie nieważnego uprawnienia do prowadzenia czterech kółek.
Szukasz więcej motoryzacyjnych informacji? Zobacz portal twojemoto.pl