Przejazd przez obszar objęty stanem wyjątkowym. Na co musisz uważać?

Przejazd przez obszar objęty stanem wyjątkowym. Na co musisz uważać?
fot. unsplash.com

Ze względu na zaistniałą sytuację polityczno – społeczno – gospodarczą, w pasie granicznym z Białorusią wprowadzono stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości w województwach podlaskim oraz lubelskim. Czy to coś zmienia w przepisach ruchu drogowego?

Stan wyjątkowy — gdzie informacja?

Teoretycznie rzecz ujmując, nie każdy kierowca może wiedzieć, że akurat wjeżdża do strefy z konkretnymi restrykcjami. Jednak informuje o tym czarny napis na białym tle tablicy dołączonej do nazwy każdej z miejscowości. Brzmi on „Obszar objęty stanem wyjątkowym”. Nie sposób go przeoczyć, gdyż znak ten jest dosyć sporych rozmiarów. 

Jakie obostrzenia?

W strefie objętej stanem wyjątkowym wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa są nastawione na maksimum. Do takiej strefy mogą wjechać tylko osoby tam mieszkające. Możesz więc spotkać:

  • Okresowe kontrole policji – zazwyczaj co kilkanaście kilometrów. Prócz policjantów mogą to być również strażnicy graniczni. 
  • Zakaz przejazdu osób nieuprawnionych – jeżeli nie mieszkasz w danej strefie, policja ma obowiązek zawrócić pojazd.

A co, gdy trzeba przejechać?

Wprowadzenie stanu wyjątkowego może być niezwykle kłopotliwe dla wszystkich tych, którzy muszą przejechać przez dane miejscowości do pracy, albo też przewożąc towary. Okazuje się, że nie wszystkie drogi w danej strefie są objęte zakazami. Przykładem może być Konstantynów, gdzie na nazwie miejscowości jest informacja mówiąca o stanie wyjątkowym, ale kontroli na drogach brak. 

Inne odcinki, które przecinają obszar stanu wyjątkowego i pozwalają skrócić drogę, często również są bez obstawy policji. A jeżeli już są tam kontrolujący funkcjonariusze, to zwykle nie ma problemu z przejazdem. 

Kogo zakaz nie obejmuje?

Władze podkreślają, że stan wyjątkowy nie może w żaden sposób uderzyć w mieszkańców i osoby pracujące w okolicy. Zakaz więc nie obowiązuje w następujących przypadkach:

  • Gdy ktoś stale mieszka na terenie stanu wyjątkowego,
  • Pracownicy obsługi urzędu administracji publicznej,
  • Petenci muszący załatwić sprawę urzędową na obszarze stanu wyjątkowego,
  • Osoby, których miejsce pracy lub nauki jest na terenie obszaru z restrykcjami,
  • Są kurierami, listonoszami lub przewoźnikami na danym obszarze,
  • Mają tam nieruchomości i muszą z nich korzystać,
  • Czasowo mogą tam przebywać ludzie, którzy biorą udział w chrzcinach, weselu lub pogrzebie
  • Bez problemu mogą przemieszczać się tam ratownicy i cały personel medyczny.