7 wskazówek, jak dbać o samochód by działał długie lata

7 wskazówek, jak dbać o samochód by działał długie lata
fot. unsplash.com

Sytuacja na rynku motoryzacyjnym przez ostatnie dwa lata zmieniła się diametralnie. Już nie czekają na nas nowe samochody w salonach. Teraz to my musimy nie dość, że płacić więcej, to jeszcze kupować auta na zamówienie. Jakie jest wyjście z tej sytuacji? Dbać jak najlepiej o to, które mamy.

Standardowa praktyka serwisów

Nie mówi się o tym głośno, jednak nawet zalecenia serwisowania nowych samochodów miały swoją ustaloną politykę. Pierwsza z nich, to działajcie tak, aby maksymalnie obniżyć bieżącą eksploatację. Druga – za trzy lata klient i tak kupi nowe auto. I kiedy nie było problemów z leasingiem, nie trzeba było płacić składki zdrowotnej na samochód oraz, gdy były one dostępne od ręki, to się sprawdzało.

Obecnie jednak, kiedy rynek motoryzacyjny przez wydarzenia towarzyszące pandemii jest w pewnym sensie założony, pojawia się pytanie – czy mam wymienić samochód na inny, również używany? Alternatywą jest dbanie o swój obecny samochód. Bo przynajmniej wiesz, co w nim jest do zrobienia.

Jak dbać o samochód?

Czy pamiętasz te anegdotki o facetach przesadnie dbających o swój samochód? Nikt nie każde ci wsiadać w pantoflach do auta, ale odpowiednie zadbanie o swój pojazd to gwarancja, że pojeździ dłużej. Na co musisz zwrócić uwagę?

  • Regularnie wymieniaj olej – to niezwykle istotne, bo właśnie olej odpowiada za dobrze działający silnik. Z tego powodu również może ulec awarii turbosprężarka czy łańcuchowy napęd rozrządu. Zasada jest jedna – olej wymieniać co 15 tysięcy kilometrów.
  • Wymień filtry wtryskowe – każdy właściciel diesla wie, ile kosztuje wymiana układu wtryskowego. To spory wydatek, którego można uniknąć, wymieniając filtr paliwa conajmniej co 20 tysięcy kilometrów.
  • Dbaj o skrzynię biegów – tu również musisz pamiętać o regularnej wymianie oleju. Nie sugeruj się tu zaleceniami producenta, a przebiegiem kilometrów.
  • Nie używaj myjni automatycznej – chcąc zadbać odpowiednio o lakier, koniecznie musisz zrezygnować z myjni automatycznej na rzecz ręcznej. Automatyczna zwykle zostawia mikrouszkodzenia na lakierze, które z czasem pogłębiają się niszcząc lakier.
  • Naprawiaj, kiedy jest mała usterka – profilaktyka jest lepsza niż leczenie w każdym aspekcie. Poza tym rachunek od mechanika będzie o wiele mniejszy!
  • Rdzy powiedz stanowcze: nie! – pierwsze oznaki rdzewienia karoserii powinny być od razu usuwane u profesjonalnego blacharza. Korozji jako takiej nie przeskoczysz, ale możesz znacznie wydłużyć czas korzystania z samochodu, szybko reagując.
  • Kupuj dobre części – czasem może nam się wydawać, że skoro mamy stare auto, to niepotrzebna jest w nim inwestycja w dobrej jakości części. Jednak to błąd, bo jeżeli auto ma nam posłużyć długie lata, to dobre części są podstawą!