4 wskazówki dotyczące kupowania używanych części do auta

4 wskazówki dotyczące kupowania używanych części do auta

Jeśli masz dostęp do dobrego lokalnego złomowiska, czy sklepu online z częściami do auta – nie musisz przepłacać za nowy zderzak, przedni, tylny lub lusterko wsteczne. Kupowanie używanych elementów do samochodu zapobiega ich rdzewieniu na wysypisku, dzięki czemu możesz być bardziej przyjazny dla środowiska, jednocześnie oszczędzając pieniądze. Zanim jednak zdecydujesz się na taki zakup używanych części do auta weź pod uwagę kilka istotnych kwestii, które podamy poniżej w artykule.

Dlaczego lepiej kupować używane elementy nadwozia?

Te partie są pełne części samochodowych, które zostały usunięte z nienaprawialnych samochodów. Decydując się na zakup jednej używanej części samochodowej nadwozia zamiast kupowania nowej, możesz zaoszczędzić od 20 do 80 procent. Pamiętajmy, że nabywając elementy tej części auta koniecznie trzeba sprawdzić, czy nie mają oznak korozji oraz czy są kompletne i kompatybilne z naszym modelem samochodu. Czasami trudno to ocenić po zdjęciach na aukcji, a sprzedawcy nie zawsze są w pełni szczerzy. Na uwagę też zasługuje kwestia zamienników.

Gwarancja

Zapytaj o gwarancję u sprzedawcy, ponieważ większość sklepów udziela jej na określony wcześniej czas. Przed zakupem poproś o kopię umowy gwarancyjnej i upewnij się, że przeczytałeś i zrozumiałeś wszystko, zanim zgodzisz się na zakup swojej części.

Zwracaj uwagę na wiek części

Złomowiska mają części samochodowe sprzed kilkudziesięciu lat. Chociaż mogą być tańsze, ważne jest, aby dowiedzieć się, ile mają lat i ile kilometrów przepracowały we wcześniejszym aucie. Jeśli ta część nie jest obecnie sprzedawana, naprawiana ani produkowana, możesz zdecydować się na coś innego. W przeciwnym razie możesz w niedalekiej przyszłości naprawić część, a nie o to w tym wszystkim chodzi. Dodatkowo nie daj się nabrać na części, które nie są uzasadnione.

Zabierz ze sobą numer VIN

Zabranie ze sobą numeru VIN pojadzu jest bardzo istotne, podczas kupowania używanych części do auta i to nie tylko na złomowisku ale również w każdym sklepie internetowym oferującym części samochodowe. Aby mieć pewność, że wybierzesz używaną część, która będzie działać z Twoją marką i modelem, zapisz wcześniej swój numer VIN. Sprzedawca będzie mógł uruchomić Twój numer identyfikacyjny, aby uzyskać informacje o silniku, skrzyni biegów i modelu Twojego samochodu. Twój numer VIN i wyświetlić listę kompatybilnych części, dzięki czemu masz pewność, że zakup będzie udany. Oszczędza to czas i energię na samodzielne przeglądanie części dostępnych w ofercie sklepu.