Wymiana akumulatora krok po kroku – sprawdź, jak to zrobić!
Samochód składa się z wielu części i podzespołów. Są wśród nich takie, bez których jazda byłaby niemożliwa. Należy do nich między innymi akumulator. Wchodzi w skład układu elektrycznego auta i odpowiada m.in. za sprawne działanie silnika. Podobnie jak inne elementy, będzie się zużywać i konieczna będzie jego wymiana.
Na sprawność działania akumulatora wpływ ma wiele czynników. Ważne jest to, czy zamontowany zostanie typ baterii zgodny z tym, co zalecił producent samochodu. Liczy się również pojemność, wymiary, sposób montażu. Nie bez znaczenia jest też sama wymiana akumulatora. Tylko jego prawidłowa instalacja zapewni sprawne działanie. Tym samym, jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu czynnościach, zamiast ryzykować uszkodzeniem auta, montaż nowej baterii lepiej powierzmy sprawdzonemu mechanikowi. Trzeba pamiętać też o tym, że sam montaż to nie wszystko. W wielu nowych autach konieczna jest też adaptacja nowego akumulatora. Dobrych specjalistów znajdziemy w Q Service Castrol, warsztaty tej sieci są w każdym regionie Polski. Więcej na ten temat znajdziecie na https://qservicecastrol.eu/uslugi/akumulator-samochodowy/. A jak w praktyce wygląda wymiana akumulatora?
Kiedy wymieniać akumulator?
Zanim kupimy nową baterię i podejmiemy się wymiany, zweryfikujmy, jaki jest stan obecnej. Najczęściej akumulatory starczają na 5-6 lat, choć nie jest to reguła. Są pojazdy, w których można z nich korzystać dłużej, a zdarza się, że zużywają się znacznie szybciej. Aby ocenić stan jednostki magazynującej energię, należy zerknąć na tzw. magiczne oko. Jeżeli widzimy kolor zielony, to nadal bateria działa, a kiedy barwa się zmieni, jest to znak, że czas ją wymienić.
Demontaż starego akumulatora
Najpierw musimy przestudiować instrukcję obsługi, bo rodzaj zabezpieczeń i sposób postępowania może być nieco inny w zależności od modelu auta, jaki posiadamy. Nie możemy się tego podjąć bez podstawowej wiedzy. Co dalej? Tak jak przy innych pracach warsztatowych, tak i tutaj zaczynamy od zabezpieczenia samochodu. Ma stać na płaskiej powierzchni, być wyłączony i z zaciągniętym hamulcem ręcznym.
Następnie sięgamy po rękawiczki ochronne, odkręcamy zaciski mocujące przy biegunie ujemnym. Jeśli akumulator posiada zabezpieczenia w postaci ocieplenia ułatwiającego rozruch, to również trzeba je zdjąć. Podczas wyciągania baterii, wykonujemy to powoli. Powinien być w pozycji pionowej, zwłaszcza w przypadku kiedy ma być używany w przyszłości.
Montujemy nowy akumulator
Po zdjęciu starego akumulatora możemy przejść do instalacji nowego. Wiemy już, że musimy go kupić zgodnie z tym, co zaleca producent samochodu. Większe pojazdy potrzebują modelu o większej mocy. Podczas montażu ważna jest kolejność zakładania klem. Zaczynamy od dodatniej oznaczonej plusem, a następnie przechodzimy do podłączenia ujemnej. Przy klemach postępujemy ostrożnie, aby nie uszkodzić biegunów przez zbyt mocne dokręcenie. Najlepiej użyć na tym etapie smaru. Zweryfikujmy, czy akumulator ma stabilną pozycję, aby nie ruszał się w trakcie jazdy. Zanim pozbędziemy się starej jednostki, upewnijmy się, czy nowa działa prawidłowo.