Tajne pytania na prawo jazdy? Rząd planuje zmiany!

Tajne pytania na prawo jazdy? Rząd planuje zmiany!
fot. unsplash.com

Niewielu jest z nas takich kierowców, którzy z przyjemnością wspominają egzaminy na pawo jazdy. Na tle krajów w Unii Europejskiej nasze egzaminy są jedne z najtrudniejszych. A będzie jeszcze gorzej. Wszystko przez nowelizację ustawy, w myśl której, wszystkie pytania z części teoretycznej mają być utajnione.

3718 pytań

Tyle jest obecnie dostępnych w centralnej bazie danych na rządowej stronie internetowej. Każdy chętny może je pobrać i przygotować się tym samym do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy. Przeciwnicy takiego stanu rzeczy sygnalizują, że takie podejście prowadzi do nieznajomości całości Kodeksu Drogowego. Nie mają pojęcia również o ustawach, rozporządzeniach i innych dokumentach niezbędnych przy świadomym prowadzeniu samochodu.

Obrońcy pytań dostępnych dla wszystkich wskazują z kolei, że mało kto zapamięta aż tyle. Do tego zaznaczają, że dzięki pytaniom, kandydat zapoznaje się z pytaniami w praktyce i tym samym łatwiej będzie mu się zachować podczas realnej jazdy.

Resort infrastruktury wie swoje

Ta jednostka rządowa pokazuje twarde dane odnośnie wypadków. Według statystyk, to właśnie młodzi kierowcy są w Polsce sprawcami co piątego wypadku drogowego. Otwarcie mówi również o jednym: szkolenia teoretyczne są na bardzo niskim poziomie, a ich skuteczność jest przerażająco słaba. Świeżo upieczeni kierowcy nie tylko nie przestrzegają przepisów, ale i za szybko jeżdżą oraz nie umieją zachować się wobec pieszego.

Zmiany te mają więc na celu poprawić skuteczność szkolenia. A głównym narzędziem ma być właśnie utajnienie pytań egzaminacyjnych oraz wchodzących w ich skład scenariuszy oraz wizualizacji. Ministerstwo chce iść również o krok dalej – wyznaczyć pytania kluczowe, na które będzie trzeba odpowiedzieć dobrze, aby w ogóle zdać całą część teoretyczną.

Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że proponowane zmiany w przepisach są odpowiedzią na liczne spostrzeżenia ekspertów zajmujących się szkoleniami dla kierowców. To właśnie instruktorzy nauki jazdy, egzaminatorzy a nawet sami kierowcy, sygnalizowali potrzebę wprowadzenia nowego podejścia do egzaminów. Planowany termin wejścia nowych przepisów to koniec 2022 roku.